NASA, Ay görevi için Artemis 1 roketini fırlattı

NASA, Ay görevi için Artemis 1 roketini fırlattı
Yayınlanma:
A+ A-
NASA, Artemis 1 yeni nesil mega roketini Ay'a fırlattı. Roketin üzerindeki insansız Orion kapsülü, Ay çevresinde üç haftalık testten sonra Dünya'ya dönecek.

Artı Gerçek - ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 'Artemis 1' adlı yeni nesil mega roketi, iki başarısız denemeden sonra Ay'a fırlatıldı. NASA'nın '50 yıl sonra Ay'a dönüşü' olarak anılan insansız roket, Canaveral Burnu'ndaki Kennedy Uzay Merkezi'nden havalandı.

NASA tarafından bugüne dek tasarlanmış en güçlü roket olan Artemis 1'in üzerindeki Orion kapsülü, Ay çevresinde üç haftalık bir insansız testten sonra Dünya'ya geri dönecek.

Milyarlarca dolarlık roketin fırlatılışı, ilk planlanan tarihten 10 hafta sonra sonra gerçekleşti. Fırlatma işlemi, ağustos ayında yaşanan teknik aksaklıkların yanı sıra Florida'daki kasırgalar nedeniyle iki kez ertelenmişti.

Boeing ve Lockheed Martin firmalarının birlikte inşa ettiği roket, NASA'nın Ay'da kalıcı varlık oluşturmayı amaçlayan yeni misyonu çerçevesinde fırlatıldı.

Roket ismini, Yunan mitolojisindeki Apollon'un ikiz kız kardeşi Artemis'ten alıyor. Roket, NASA'nın 1972'deki Apollo 17 misyonundan sonraki ikinci Ay denemesi olacak.

NASA, 2024'te ise Artemis 2 misyonuyla astronotlarla ilk görevi tekrar edecek. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar