Sosyal ağ platformu Mastodon yükselişte

Sosyal ağ platformu Mastodon yükselişte
Yayınlanma:
A+ A-
Twitter'ın Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra alternatif sosyal ağ platformu Mastodon, yükselişe geçti. Aylık 300.000 aktif kullanıcı sayısı, Ekim ve Kasım ayları arasında 2,5 milyona sıçradı.

Artı Gerçek- Merkezi olmayan sosyal medya platformu Mastodon son zamanlarda büyük bir sıçrama yaşadı.Kurucusu ve baş geliştiricisi Eugen Rechko'nun verdiği bilgiye göre, sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı, aylık 300.000 aktif kullanıcıdan, Ekim ve Kasım ayları arasında 2,5 milyona sıçradı. Bu zaman aralığının iş adamı Elon Musk'ın Twitter'ı satın aldığı döneme denk gelmesi dikkat çekiyor.

'MERKEZİ PLATFORMLAR SINIRLAYICI'

Chip'in aktarımına göre Rochko, blogunda Mastodon ve diğer sosyal ağların bağlantılarının Twitter'da paylaşılmasına yönelik - artık geçerli olmayan - yasaklardan da bahsetti. Rochko, “Bu, merkezi platformların, sosyal grafiğinizi rehin tutarken söyleyebilecekleriniz ve söyleyemeyecekleriniz konusunda keyfi ve haksız sınırlar getirebileceğinin net bir hatırlatıcısıdır" dedi ve şöyle devam etti:

"Mastodon'da, siz ve takipçileriniz arasında bir aracı olması gerekmediğine ve özellikle gazetecilerin ve devlet kurumlarının halka ulaşmak için özel bir platforma güvenmemeleri gerektiğine inanıyoruz."

ÜCRETSİZ VE AÇIK KAYNAKLI YAZILIM

Ayrıca Mastodon'un ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımının, herkesin tamamen kendi altyapısında ve kendi kontrolü altında bir sosyal medya platformu çalıştırmasını sağladığını da belirtti: “Bu, yalnızca Alman hükümeti veya Avrupa Komisyonu gibi kuruluşların, birçok farklı Mastodon sunucusunda binlerce takipçisine dağıtılan önemli bilgileri yayınladıkları kendi Mastodon sunucularını çalıştırmalarına izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda size bir telefon, internet veya e-posta sağlayıcısını seçtiğiniz gibi bir sosyal medya sağlayıcısı seçme ve takipçilerinizi korurken birinden diğerine geçme özgürlüğünü de sunuyor.”

TUMBLR VE HİVE DE YÜKSELİŞTE

Twitter’daki Elon Musk kaosunun ardından büyük bir sıçrama yaşayan tek sosyal medya platformu Mastodon da değil. SensorTower'ın bildirdiğine göre, Tumblr kısa süre önce ABD'de %96 ve dünya çapında %77 oranında bir benimsenme artışı gördü. Ayrıca Hive, yaklaşık bir ay önce bir milyon kullanıcıya ulaştı.

Rochko, Mastodon'un geleceği konusundaki iyimserliğini şöyle aktardı:

"Basın özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için kesinlikle gerekli olduğunu anladığımız için, Mastodon'un büyüyüp dünya genelindeki haber merkezlerinde bilinen bir isim haline geldiğini görmekten heyecan duyuyoruz."

TWİTTER'DA 'KAN KAYBI'

Twitter'da attığı adımlar ile tepki çeken Musk'ın platformun kan kaybından büyük rol oynadığı belirtiliyor.

28 Ekim - 19 Kasım arasında Twitter'da günlük oturum sayısının, Musk'ın görevi devraldığı 2 Ekim - 27 Ekim arasındaki döneme göre yüzde 3 daha düşük olduğu tespit edildi.

Sızan bir şirket içi rapora göre Twitter en aktif kullanıcılarını teker teker kaybediyor.

Söz konusu kullanıcıların oluşturduğu içeriğin şirketin gelirinin yarısını sağladığı belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar