X, kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak

X, kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak
Yayınlanma:
A+ A-
Sosyal medya platformu X'in, yeni gizlilik politikası kapsamında kullanıcıların biyometrik verileriyle istihdam ve eğitim geçmişine dair bilgi toplamaya başlayacağı duyuruldu. X'in işe alım hizmetleri sunmak isteyebileceğine dair spekülasyonlar da var.

Artı Gerçek - Eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X, gizlilik politikasını güncelledi. Şirket, yeni politikasında kullanıcıların iznine bağlı olarak onlardan yüzlerinin fotoğrafı gibi biyometrik verileri toplayacak. X Premium adlı abonelik hizmetine kaydolan kişiler, doğrulama için bir selfie ve fotoğraflı kimlik sunmayı seçebilecek. Politikada ayrıca X'in istihdam ve eğitim geçmişini toplayabileceği de belirtiliyor.

29 EYLÜL'DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Yürürlükte olan bir önceki gizlilik politikasında biyometrik verilere veya kullanıcıların eğitim ve istihdam geçmişine dair herhangi bir madde bulunmuyordu. Yeni gizlilik politikası ise 29 Eylül'de yürürlüğe girecek.

Yapılan açıklamanın metninde ise X şu ifadeleri kullandı: "Kişisel bilgilerinizi (istihdam geçmişiniz, eğitim geçmişiniz, istihdam tercihleriniz, beceri ve yetenekleriniz, iş arama faaliyetiniz ve katılımınız vb. gibi) size potansiyel işler önermek, bir işe başvurduğunuzda potansiyel işverenlerle paylaşmak, işverenlerin potansiyel adayları bulmasını sağlamak ve size daha alakalı reklamlar göstermek için toplayabilir ve kullanabiliriz."

Şirket BBC'ye yaptığı açıklamada "X, bir doğrulama katmanı eklemek için bir selfie ile birlikte resmi kimliklerini sağlama seçeneği sunacak. Biyometrik veriler, eşleştirme amacıyla hem devlet kimliğinden hem de selfie görüntüsünden çıkarılabilir. Bu ayrıca, isteyenler için, devlet tarafından verilen kimliklerini işleyerek bir hesabı gerçek bir kişiye bağlamamıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda X'in kimliğe bürünme girişimleriyle mücadele etmesine ve platformu daha güvenli hale getirmesine yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

X'TEN İŞE ALIM HİZMETİ Mİ GELİYOR?

X'in işe alım hizmetleri sunmak isteyebileceğine dair spekülasyonlar var. Basında çıkan haberlere göre X Corp, Mayıs ayında Laskie adlı bir teknoloji işe alım hizmetini satın aldı. Bu, dünyanın en zengin insanı Elon Musk'ın geçen yıl o zamanki adıyla Twitter'ı 44 milyar dolara satın almasından bu yana bir şirketin ilk devralınmasıydı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar