Yeni iPad reklamına sert tepki: Apple özür dilemek zorunda kaldı

Yeni iPad reklamına sert tepki: Apple özür dilemek zorunda kaldı
Pazarlama başarısıyla bilinen Apple, yeni iPad reklamı nedeniyle alışık olmadığı bir tepkiyle karşılaştı. Yaratıcılığın teknoloji karşısında ezilmesi olarak yorumlanan reklam ağır eleştiri aldı. Apple özür diledi. Reklam televizyonda da gösterilmeyecek.

Artı Gerçek - Teknoloji devi Apple, tepki çeken yeni iPad reklamı nedeniyle özür diledi. Reklamda, yeni iPad'in hem çok ince olduğu, hem de "her şeyi içine sıkıştırabileceği" mesajı verilmeye çalışılıyor. Ancak birçok ikonik kültürel objenin devasa bir pres makinesiyle ezilmesi, "insanlığın yaratıcılığının ve sanatın teknoloji karşısında ezilebileceği" mesajını vermeyi çalıştığı gerekçesiyle tepki çekti.

Apple CEO'su Tim Cook'un "Bugüne dek yarattığımız en ince ürün olan yeni iPad Pro ile tanışın" diyerek paylaştığı reklamda, piyano ve gitar gibi müzik enstrümanları, boya kutuları, bir insan büstü ve 1980'lerin oyun makineleri gibi simgesel objeler devasa bir hidrolik pres makinesinde peş peşe eziliyor. Reklamın sonunda, yeni iPad Pro ortaya çıkıyor. Tim Cook paylaşımında, yeni iPad'in bugüne dek ürettikleri en gelişmiş ekrana sahip olduğunu da belirterek "Yaratmak için kullanılacağı şeyleri hayal edin" ifadelerini de kullandı.

Reklam, insan yaratıcılığının ve sanatının teknoloji tarafından ezilip yutulmasını kutladığı gerekçesiyle sosyal medyada sert tepkiyle karşılandı. Bir kullanıcı "Güzel yaratıcı objelerin ayrım gözetmeksizin ezilmesi ilginç bir seçim olmuş" derken, bir diğeri "Bu reklam beni, hayatımda daha az teknolojiye ihtiyacım olduğuna ikna etti" ifadelerini kullandı. Birçokları, yapay zekanın işçilerin yerini alabileceğinin tartışıldığı bir dönemde reklamın yersiz olduğun eleştirisi getirdi. Bazı kullanıcılar da, ünlü yönetmen

1984 BENZETMESİ

Ridley Scott'un 1984 yılında çektiği Apple Macintosh reklamını hatırladı. Söz konusu reklamda, George Orwell'in ünlü distopik romanı 1984'e gönderme yapılıyordu.

HUGH GRANT: YOK OLUŞUN TEMSİLİ

Tepkilere ünlü oyuncu Hugh Grant de katıldı. Grant, Apple'ın reklamının "insanlığın deneyiminin yok edilmesini temsil ettiği" yorumunu yaptı.

Inkling Culture adlı İngiliz reklam ajansının kreatif direktörü Christopher Slevin de, "Apple'ın kendisi, Büyük Birader (Big Brother) olmuş" dedi. Slevin, "Yeni iPad pro reklamı, şaşırtıcı olmakla beraber, yaratıcılığımızın dijital ekranlarla sınırlandığı bir geleceğe işaret ediyor" yorumunu yaptı.

APPLE: HEDEFİ TUTTURAMADIK

Apple, internetteki tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine reklam nedeniyle özür diledi. Şirketin pazarlama müdürü yardımcısı Tor Myhren, "Bu video ile hedefi tutturamadık ve özür dileriz" dedi. Myhren, “Yaratıcılık Apple'da DNA'mızda var ve dünyanın her yerindeki yaratıcıları güçlendiren ürünler tasarlamak bizim için inanılmaz derecede önemli. Amacımız her zaman kullanıcıların kendilerini ifade etmek için kullandığı sayısız yolu takdir etmek ve onların fikirlerini iPad aracılığıyla hayata geçirmektir" iadelerini kullandı.

Şirketin, reklamı televizyonda yayınlanma planlarından da vazgeçtiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar