Elon Musk, Twitter anlaşmasını 'ihlal' gerekçesiyle feshetti

Elon Musk, Twitter anlaşmasını 'ihlal' gerekçesiyle feshetti
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Temmuz 2022 04:20
A+ A-
Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını feshetti.

Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını anlaşmanın birçok hükmünün esaslı ihlalini gerekçe göstererek feshetti. Twitter hisseleri uzun vadeli işlemlerde yüzde 6 değer kaybetti.

Reuters'in haberine göre, Musk'ın avukatları bir dosyada Twitter'ın şirketin iş performansı için temel olan platformdaki sahte veya spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine yanıt vermediğini veya yanıtlamayı reddettiğini söyledi.

Twitter'daki sahte hesapların miktarı hakkında doğru bilgi verilmediğnin yanında Twitter'ın pek çok çalışanını işten çıkarması da Musk'ın Twitter satın alımını fesetmesinin gerekçeleri arasında. Musk, anlaşmadan vazgeçtiği için herhangi bir ceza ödemeyecek.

NE OLMUŞTU?

Twitter'da yüzde 9,2'lik hissesini satın alan Elon Musk, 14 Nisan'da SEC'e yaptığı bildirimde, Twitter'ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Twitter'dan 25 Nisan'da yapılan açıklamada, şirketin Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti.

Musk, 13 Mayıs'ta sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuştu.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Twitter anlaşmasının, "spam ve sahte hesapların toplam kullanıcıların yüzde 5'inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar nedeniyle" geçici olarak askıya alındığını açıklamıştı.

Öne Çıkanlar