Google, çalışanlarına kürtaj desteği veren şirketler arasına katıldı

Google, çalışanlarına kürtaj desteği veren şirketler arasına katıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Haziran 2022 22:22
A+ A-
ABD Yüksek Mahkemesi'nin kürtajı ülke genelinde anayasal hak olmaktan çıkarmasının ardından, Google, çalışanlarına destek içerikli bir e-posta gönderdi.

ABD Yüksek Mahkemesi'nin verdiği kürtaj yasağı kararının ardından bugün Netflix ve Tesla, çalışanlarına bu konuda destek verdiklerini açıklamıştı. Google'dan da çalışanlarına kürtaj desteği ile ilgili bir açıklama geldi. Şirket, bu öğleden sonra çalışanlarına gönderdiği bir e-posta ile çalışanlarının kürtaj konusunda yanında olduğunu ve gerekli işlemlerde destek olacaklarını "kendinize ve birbirinize iyi bakmaya devam edin" notuyla açıkladı.

Google'ın baş insan kaynakları yetkilisi Fiona Cicconi, çalışanlara Google'ın mahkeme kararına karşı duruşunu açıklayan bir e-posta gönderdi. E-posta, Google çalışanlarının gerekçe göstermeden kürtaj için yer değiştirme başvurusunda bulunabileceğini ve yer değiştirme sürecinden sorumlu kişilerin taleplerini değerlendirirken kürtaj durumunun farkında olacağını vurguluyor.

'DESTEK OTURUMLARI DÜZENLEYECEĞİZ'

Google’ın çalışanlarına ‘kürtaj desteği’ ile ilgili gönderdiği e-postası şöyle:

"Bu, çoğumuzu özellikle de kadınları derinden etkileyen ve ülke için büyük bir değişiklik. Lütfen iş arkadaşlarınızın neler hissettiğine dikkat edin ve her zaman olduğu gibi birbirinize saygılı davranın.

Bir şirket olarak eşitlik bizim için çok önemlidir ve bu kararın insanların sağlığı, yaşamları ve kariyerleri üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri paylaşıyoruz. Üreme sağlığıyla ilgili bilgileri ürünlerimizde erişilebilir kılmak için çalışmaya ve kullanıcı gizliliğini korumak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Google çalışanlarını ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri desteklemek için ABD sosyal yardım planımız ve sağlık sigortamız; bir çalışanın yaşadığı ve çalıştığı yerlerde mevcut olmayan eyalet dışı tıbbi prosedürleri kapsar. Google çalışanları ayrıca gerekçe göstermeden yer değiştirme başvurusunda bulunabilir ve bu süreci denetleyenler durumun farkında olacaktır.

Önümüzdeki günlerde ABD'deki Google çalışanları için destek oturumları düzenleyeceğiz. Bunlar Googler News'de yayınlanacaktır. Lütfen önümüzdeki günlerde Google topluluğunuza güvenmekten çekinmeyin ve kendinize ve birbirinize iyi bakmaya devam edin."

Öne Çıkanlar