Tarihte ilk kez bir insan, hologram olarak uzaya ışınlandı

Tarihte ilk kez bir insan, hologram olarak uzaya ışınlandı
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu ile Dünya arasında hologram olarak bildiğimiz teknolojiyle iletişim kurmayı başardı.

NASA, yeni açıklamasıyla tarihte ilk kez insanları hologram olarak uzaya ışınlamayı başardıklarını duyurdu. Uluslararası Uzay İstasyonu'na 'holoport' edilen kişiler, astronotlarla gerçek zamanlı sesli ve görüntülü iletişim kurdu.

Gelecekte geçen hemen her yapımda bahsi geçen teknolojilerden birisi olan hologram teknolojisi, hayata geçirilmeye başladı. Son olarak ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu ile Dünya arasında hologram olarak bildiğimiz teknolojiyle iletişim kurmayı başardı.

Webtekno'nun aktarımına göre, bu ilk geçen yılın ekim ayında gerçekleşmiş olsa da NASA, bu başarının duyurusunu, arka planını ve amacını yeni paylaştı. NASA, geliştirilen teknoloji sayesinde NASA uçuş doktoru Dr. Josef Schmid, AEXA Aerospace CEO’su Fernando De La Pena Llaca ve ekiplerini ISS’e ‘holoport (holo ışınlama)’ etmeyi başardı.

GÖRÜNTÜLÜ VE SESLİ İLETİŞİM GERÇEKLEŞTİ

NASA, bu teknoloji sayesinde kişileri tıpkı filmlerde gördüğümüz gibi boşluğa yansıttı. İletişim ve Microsoft’un Hololens Kinect kamerası ve Aexa tarafından geliştirilen özel bir yazılıma yer veren standart bir bilgisayar ile gerçekleşti. Bu iletişim boyunca Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet ve bilim insanları, canlı bir şekilde görüntülü ve sesli olarak iletişim gerçekleştirdi.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK FONKSİYONU DA EKLENECEK

NASA, paylaştığı açıklamasında teknolojiyi özel medikal, psikiyatri/aile toplantılarında ve uzay istasyonuna ‘VIP’lerin konuk olması için kullanacaklarını paylaştı. Gelecekteyse teknolojiye artırılmış gerçeklik fonksiyonunun ekleneceği ve böylece ISS’e sanal ortamdan konuk olanların, gerçek zamanlı olarak ISS içinde dolaşmalarının sağlanacağı paylaşıldı. Yani teknolojinin günlük hayata dahil edildiğini, sokakta yürüyen hologramlar görmemiz oldukça mümkün..

Öne Çıkanlar