Penguenler yavaş evrimleşiyor: 18 türün tamamına yakını tehlikede

Penguenler yavaş evrimleşiyor: 18 türün tamamına yakını tehlikede
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Temmuz 2022 04:17
A+ A-
Nature Communications’ta yayımlanan araştırmanın sonucunda penguenlerin yavaş evrimleştiği ortaya çıktı. Bu durum 'İklim krizinde bu türün nesli tükenecek mi?' sorusunu akla getiriyor.

Penguenler, milyonlarda yıldır dünya üzerindeki varlıklarını sürdürüyor. Ancak yeni bir araştırma, penguenlerin son derece yavaş evrimleştiğini ve bu nedenle şu anki iklim krizine karşı daha savunmasız olabileceğini ortaya koydu.

Bulgular, ilk penguenlerin yaklaşık 66 milyon yıl önce Kretase-Paleojen kitlesel yok oluşunun ardından Güney Yarımküre'de yeni oluşturulan çevresel koşullara şaşırtıcı derecede hızlı adapte olduklarını gösterdi.

Araştırmacılara göre bu kısmen, dinozorlar ortadan kaybolduktan sonra diğer hayvanların yayılması için daha fazla yer olmasıyla ilgiliydi. Böylece penguenler, bugünkü ortamlarına rahatlıkla yerleşebilmişti.

TÜM KUŞLAR İÇİNDE EN YAVAŞ EVRİM HIZI PENGUENLERDE

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, araştırma aynı zamanda penguenlerin tüm kuşlar arasında bilinen en yavaş evrim hızına sahip olduğunu ortaya koydu. Buna göre dinozorların yeryüzünden silindiği kitlesel yok oluştan beri penguenlerdeki genetik mutasyonlar önemli ölçüde yavaşladı.

Çalışmanın yazarları, bu nedenle penguenlerin modern iklim değişikliğinin baş döndürücü hızına uyum sağlayamayacağını düşünüyor.

Brezilya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi çeşitli bölgelerde yaşayan yaklaşık 18 penguen türünün yarısından fazlası, halihazırda tehlikede veya savunmasız diye niteleniyor.

Hakemli bilimsel dergi Nature Communications’ta yayımlanan çalışmada canlı penguenlerden veya fosillerden elde edilen veriler ilk kez birleştirildi. Şimdiye kadar hiçbir çalışmada, modern ve yakın zamanda soyu tükenmiş penguen genomları, eksiksiz fosil kayıtlarıyla birleştirilmemişti.

'BUGÜNE KADAR YAPILMIŞ EN KAPSAMLI ARAŞTIRMA'

Uluslararası bir ekibin yürüttüğü araştırma, penguen evrimiyle ilişkili, şimdiye kadarki en kapsamlı çalışmalardan biri oldu.

ABD’deki Bruce Müzesi'nden kuş paleontoloğu ve çalışmanın ortak yazarı Daniel Ksepka, "Penguenler evrimin en eğlenceli ürünüdür. Atalarından tamamen farklı bir vücut planı ve yaşam tarzı benimsediler" diye konuştu.

Ksepka, araştırmayı "Bize gerçekten bütün resmi veriyor." diyerek özetledi.