Akbelen Ormanı'nda ağaç kesimi ve direniş sürüyor: Eylemcilere ikinci saldırı, gözaltılar var

Akbelen Ormanı'nda ağaç kesimi ve direniş sürüyor: Eylemcilere ikinci saldırı, gözaltılar var
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Temmuz 2023 14:55
A+ A-
Akbelen Ormanı'ndaki direniş de ağaç kesimi de altıncı gününde devam ediyor. Nöbet alanına girmek isteyenlere askerler ikinci kez saldırdı. Çok sayıda kişi darbedilerek gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde yer alan Akbelen Ormanı'nda yeniden ağaç kesimine karşı başlayan direniş de ağaç kesimi de devam ediyor.

Akbelen Ormanı’nda devam eden ağaç kesimi için bölgenin ablukaya alınması sonrası ikinci asker saldırısı gerçekleşti. Alana girişler sırasında askerlerin kimlik kontrolü yapmasına tepki gösterenlere askerler biber gazı ile saldırdı. Saldırı sırasında çok sayıda kişi darbedilerek gözaltına alındı. Nöbet alanındakilere de saldıran askerler, burada da birçok kişiyi gözaltına aldı.

16 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan sabah saatlerinde Milas-Ören karayolunu trafiğe kapattıkları sırada asker saldırısı ile gözaltına alınan 20 kişiden 16’sı serbest bırakılırken, dört kişi ise Milas Jandarma Karakolu’nda tutuluyor.

Yine saldırı sırasında askerlerin itmesi sonucu kafasını jandarma aracına çarpan Cemile Boncuk ise Milas Devlet Hastanesine kaldırıldı.

'ÖZELLİKLE ALANA YAKIN AĞAÇLARI KESTİLER'

Artı TV muhabiri Umut Taştan nöbet alanına yakın ağaçların özellikle kesilmeye başladığını belirtti. Taştan, "Akbelen'de nöbet alanını ablukaya alıp yaşam savunucularına, çevrelerindeki katliamı izlettiler. Özellikle alana yakın ağaçları kestiler! Yarım saat içerisinde devasa bir alan yok edildi!" dedi.

BİR KİŞİ YARALANDI

Taştan, direnişçilerin nöbet alanına girilmesine izin verilmediğini vurgulayarak, “Nöbet alanında olan kitlenin çıkışına izin verilmiyor. Dışarıdan gelenler de içeri giremiyor. Jandarma tarafından yere atılan bir kadın kafasını jandarma aracına vurdu, baygınlık geçirdi. Kendine geldiğinde hiçbir şey hatırlamayan kadın hastaneye kaldırıldı” diye belirtti.

1.jpg

AKBELEN'DE BİR TARAFTA HIZAR BİR TARAFTA ÇAV BELLA SESLERİ

Akbelen Ormanı kesilmesin diye köylülerin tapulu arazisinde nöbet tutanlar, jandarmanın müdahalesiyle karşılaştı. 20 kişinin gözaltına alındığı Akbelen'de ağaç kesimi nöbet alanı sınırlarına dayandı. Jandarma alanı boşalttıktan sonra ağaçların kesilmesi için nöbete başladı. Hızarlı motor seslerinin yükseldiği Akbelen'de köylüler ve ekolojistler hep birlikte Çav Bella söyledi.

NE OLMUŞTU?

740 dönümlük Akbelen Ormanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji tarafından kesilmek istenmişti. 2021 yılında başlayan süreçle birlikte, İkizköylüler, ağaçlar kesilmesin diye ormanda kendilerine ait alanda nöbete başlamış, YK Enerji hakkında yasal yollara başvurmuştu. Akbelen Ormanı’nı kömür sahası olarak kullanmak isteyen YK Enerji’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinlere karşı açılan davalarda pek çok kez yürütmeyi durdurma kararı alınmış, fakat mahkeme kararları uygulanmamıştı. 2 yıldır devam eden eylemlerde farklı zamanlarda şirket tarafından ormana gönderilen işçiler, ağaçları kesmek isteyince yine jandarma müdahalesi ile karşılaşılmıştı. İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamalarda, bugün için ormana girileceği ve ağaçların kesileceği belirtilmişti. Jandarma gözetiminde başlatılan ağaç kesimine karşı köylüler yetkilileri yasalara uymaya çağırıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar