Akbelen'de direniş alanına jandarma girdi: Çadırları söktüler

Yayınlanma:
A+ A-
Kömür madenine karşı direnişin sürdüğü Akbelen Ormanı'na sabah saatlerinde jandarma girdi. Nöbet tutan kişileri alan dışına çıkaran jandarma, çadırları ve diğer malzemeleri de topladı.

Artı Gerçek - Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı köylüler ve aktivistlerin başlattığı doğa nöbeti sürüyor.

Nöbet alanına bu sabah jandarma müdahale ederek, köylüleri alan dışına çıkardı, nöbet alanındaki çadırları ve tüm malzemeleri topladı. Nöbet alanına getirilen kamyona yüklenen çadırların ve diğer tüm malzemelerin Orman Müdürlüğü'ne teslim edileceği belirtildi.

İkizköy avukatlarından İsmail Hakkı Atal, Akbelen Nöbeti'ne toplumsal desteğin azalması ve nöbet alanında köylüler dışında Ahmet Tatar'ın kalmasının fırsat bilindiğini ve baskının yapıldığını aktardı.

Akbelen'in düşmesinin yaklaşık 30 köyü etkileyeceğini vurguladı.

İkizköylülerden Necla Işık da Milas Kaymakamlığı'na gittiklerini aktardı. Nöbet alanına yapışan baskına ilişkin bir bilgi alamadıklarını belirtti. Köylülerden Haydar Demir'e ait alanda kurulan alanın dağıtılmasına ilişkin emrin kimden geldiğini öğrenemediklerini belirtti. Atal ve Işık, nöbet alanındaki ağaçların da kesilme ihtimali olduğuna dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

740 dönümlük Akbelen Ormanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji tarafından kesilmek istenmişti. 2021 yılında başlayan süreçle birlikte, İkizköylüler, ağaçlar kesilmesin diye ormanda kendilerine ait alanda nöbete başlamış, YK Enerji hakkında yasal yollara başvurmuştu. Akbelen Ormanı’nı kömür sahası olarak kullanmak isteyen YK Enerji’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinlere karşı açılan davalarda pek çok kez yürütmeyi durdurma kararı alınmış, fakat mahkeme kararları uygulanmamıştı. 2 yıldır devam eden eylemlerde farklı zamanlarda şirket tarafından ormana gönderilen işçiler, ağaçları kesmek isteyince yine jandarma müdahalesi ile karşılaşılmıştı. İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamalarda, bugün için ormana girileceği ve ağaçların kesileceği belirtilmişti. Jandarma gözetiminde başlatılan ağaç kesimine karşı köylüler yetkilileri yasalara uymaya çağırıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar