Akbelen'de jandarma çadırları sökmüştü: Arsa sahibi, 'İzin alındı' diyen Muğla Valiliği'ni yalanladı

Akbelen'de jandarma çadırları sökmüştü: Arsa sahibi, 'İzin alındı' diyen Muğla Valiliği'ni yalanladı
Yayınlanma:
A+ A-
Muğla Valiliği’nin Akbelen Ormanı'nda nöbet alanının boşaltılmasına dair "İzin alındı" açıklamasını, arsa sahibi Hasan Demir yalanladı. Demir, evine gelen üç kişinin kendisine bir belge imzalatmak istediğini fakat imzalamayı reddettiğini söyledi.

Artı Gerçek - Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı köylüler ve aktivistlerin başlattığı doğa nöbeti sürerken bugün sabah saatlerinde jandarma direniş alanına girerek çadırları söktü.

Muğla Valiliği, Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı'nda nöbet alanının sabah saatlerinde askerler tarafından basılarak boşaltılmasına dair açıklama yaptı. Valilik, arsanın tabu sahibi olan Hasan Demir'den izin alındığını, alandaki çadır ve konteynerlerin izinsiz olarak kurulduğunu ileri sürdü. Valilik, bölgedeki ağaçların kesileceğinin ise "asılsız" olduğunu kaydetti.

ARSA SAHİBİ İDDİALARI YALANLADI

Arsa sahibi Hasan Demir, valiliği yalanladı. Demir, kendisi ve çocuklarının tehdit edildiğini belirterek, Milas Kaymakanlığı'na başvuruda bulundu. Demir, başvuru dilekçesinde, sahibi olduğu arsaya askerler tarafından girilerek, özel eşyaların boşaltıldığını aktardı. Nöbet alanının Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’ne (KARDOK) devredildiği kaydedilen dilekçede, "Bu kullanım hakkını sonlandıracak hiçbir yazılı ve sözlü beyanım bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, "Jandarma tarafından alanın boşaltılmasını talep eden bir yazıya imza attığım iddia edilmiştir. Bu iddia asılsızdır. Bu iddianın asılsız olduğunun belgelenerek, tarafıma iletilmesini rica ederim" diye belirtildi. Demir, ayrıca sabah saatlerinde evine gelen üç sivil kişinin kendisine bir belge imzalatmak istediğini fakat belgeyi imzalamayı reddettiğini bildirdi.

NE OLMUŞTU?

740 dönümlük Akbelen Ormanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji tarafından kesilmek istenmişti. 2021 yılında başlayan süreçle birlikte, İkizköylüler, ağaçlar kesilmesin diye ormanda kendilerine ait alanda nöbete başlamış, YK Enerji hakkında yasal yollara başvurmuştu. Akbelen Ormanı’nı kömür sahası olarak kullanmak isteyen YK Enerji’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinlere karşı açılan davalarda pek çok kez yürütmeyi durdurma kararı alınmış, fakat mahkeme kararları uygulanmamıştı. 2 yıldır devam eden eylemlerde farklı zamanlarda şirket tarafından ormana gönderilen işçiler, ağaçları kesmek isteyince yine jandarma müdahalesi ile karşılaşılmıştı. İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamalarda, bugün için ormana girileceği ve ağaçların kesileceği belirtilmişti. Jandarma gözetiminde başlatılan ağaç kesimine karşı köylüler yetkilileri yasalara uymaya çağırıyor. (MA)

Öne Çıkanlar