Amazon'da 120 nehir yunusu ölüsü bulundu

Amazon'da 120 nehir yunusu ölüsü bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilya Amazon'undaki bir göl yakınlarında uzmanlar 120'den fazla pembe ve gri nehir yunusu ölüsü buldu. Uzmanlar ölümlere iklim değişikliği kaynaklı aşırı sıcakların sebep olduğunu tahmin ediyor ancak otopsi çalışmaları devam ediyor.

Artı Gerçek - Geçen hafta Brezilya'nın Amazon Nehri'nin bir kolunda yüzen 120 nehir yunusunun ölüsü bulundu. Uzmanlar yunus ölümlerine şiddetli kuraklık ve sıcaklığın neden olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar, şiddetli kuraklık sırasında nehir seviyesinin düşmesinin nehirdeki suyu yunuslar için tahammül edilemez sıcaklıklara kadar ısıttığını tahmin ediyor. Son zamanlarda Amazon nehirlerinde sudaki oksijen yetersizliği nedeniyle binlerce balık ölmüştü.

Birçoğu çarpıcı pembe renkte olan Amazon nehir yunusları, sadece Güney Amerika ülkelerindeki nehirlerinde bulunan eşsiz bir tatlı su türüdür ve dünyada kalan bir avuç tatlı su yunusu türünden biridir. Yavaş üreme döngüleri, popülasyonlarını tehditlere karşı özellikle savunmasız hale getirmekte.

Koruyucu giysiler ve maskeler giyen biyologlar ve diğer uzmanlar pazartesi günü ölü memelileri bir gölden çıkarmaya ve ölüm nedenini belirlemek için üzerlerinde otopsi yapmaya devam etti. Bilim insanları yunus ölümlerindeki artıştan kuraklık ve sıcaklığın sorumlu olduğunu kesin olarak bilmiyorlar. Tefé Nehri'nin Amazon'a dökülmeden önce oluşturduğu göldeki yunusları öldürmüş olabilecek bakteriyel bir enfeksiyon gibi diğer nedenleri elemek için çalışıyorlar.

TEFE GÖLÜ'NDE SU SICAKLIĞI 39 DERECEYE ULAŞTI

Yunusların en az 70'i perşembe günü Tefé Gölü'nün su sıcaklığının 39 santigrat dereceye ulaştığı ve yılın bu zamanındaki ortalamanın 10 dereceden fazla üzerine çıktığı zaman su yüzüne çıktı. Uzmanlar, su sıcaklığının birkaç gün boyunca düştüğünü ancak pazar günü tekrar 37 santigrat dereceye yükseldiğini söyledi.

Çevre aktivistleri bu olağandışı koşullardan, kuraklık ve sıcak hava dalgalarını daha olası ve şiddetli hale getiren iklim değişikliğini sorumlu tuttular. Orta Solimoes nehir havzasına odaklanan Mamiraua çevre enstitüsünde araştırmacı olan Miriam Marmontel, "Geçen hafta 120 ölü yunus belgeledik" dedi. Kabaca her 10 ölüden sekizinin Brezilya'da "botos" olarak adlandırılan pembe yunuslar olduğunu ve bunların Tefé Gölü'ndeki tahmini nüfuslarının yüzde 10'unu temsil edebileceğini söyledi.

Hem pembe yunuslar hem de "tucuxi" adı verilen gri nehir yunusu, Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin tehdit altındaki türlerin kırmızı listesinde yer alıyor Marmontel, "Yüzde 10 çok yüksek bir kayıp yüzdesi ve bu oranın artması ihtimali Tefé Gölü'ndeki türlerin hayatta kalmasını tehdit edebilir" dedi.

Brezilya'nın Chico Mendes Biyoçeşitliliği Koruma Enstitüsü, gölde hala hayatta olan yunusları kurtarmak için veterinerleri ve su memelileri uzmanlarını seferber etti. Ancak araştırmacılar ölümlerin kesin nedenini belirleyene kadar yunuslar daha serin nehir sularına taşınmayacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar