Antalya'da tarımsal üretimdeki kimyasal kirlilik denize ulaştı

Antalya'da tarımsal üretimdeki kimyasal kirlilik denize ulaştı
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Kumluca’da geçen ay yaşanan sel felaketinde sera atıkları nedeniyle oluşan kimyasal ve tarımsal kirliliğin denize ulaştığını söyleyerek, ‘Bu da denizdeki canlılar üzerinde birikim yapacaktır’ dedi.

Artı Gerçek-Antalya meydana gelen sel ile birlikte örtü altı üretimin merkezi olan ilçede 12 bin dekar alan selden etkilendi. Sel nedeniyle oluşan ve toplanan kirlilik, denize kadar ulaştı. AÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, denize ulaşan kirliliğin içerisinde tarımsal üretimde kullanılan kimyasal ilaçların da bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, bölgede detaylı inceleme yapılması gerektiğini söyledi. Karadaki atıkların ulaştığı denizde katı atık birikimi oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu şunları söyledi:

“Kumluca tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü, seraların çok olduğu bir yer. Seraların içinde kullanılan ve o bölgede atık olarak bekleyen tüm plastik, kimyasal ilaç, gübre atıklarının hepsi sel sularıyla birlikte denize ulaştı. Hem şehrin kirliliği hem de tarımsal kaynaklı kirlilik denize girdi. Denizin içerisindeki bu atıkların nerelerde biriktiğiyle ilgili o bölgede detaylı araştırma yapmak lazım. Bu tür konulara önlem almak için suyun geçiş yollarını açmak lazım. Havza içerisinde yağışla birlikte oluşacak suyun tutulabilmesi için göletler oluşturulması gerekiyor"

‘MİKROPLASTİK MİKTARINDA CİDDİ ARTIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Bölgede ani balık ölümlerinin gerçekleşmediğini belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Bölgede sabit yaşayan canlılar üzerinde de bu ilaçların kalıntıları olup olmadığına bakmak gerekiyor. Bölgede ani balık ölümleri görülmedi. Ancak bu durum birikim yapar ve uzun vadede sonuçları ortaya çıkarabiliriz. Bu canlıları insanoğlunun tüketmesiyle bu kalıntılar insanlara aktarılacaktır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Gökoğlu, “Özellikle o bölgede mikroplastik miktarında ciddi artış olduğunu düşünüyorum. Bölgede seraların yanlarındaki plastik atıklar parçalanıp mikroplastik şeklinde denize ulaştı. Bu da denizdeki canlılar üzerinde birikim yapacaktır" diye konuştu.(DHA)

Öne Çıkanlar