Antarktika'dan Londra büyüklüğünde buz kütlesi koptu

Antarktika'dan Londra büyüklüğünde buz kütlesi koptu
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere’nin Antarktika'daki inceleme merkezi, 150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Rafı’ndan 1.550 kilometrekarelik bir buz dağının koptuğunu duyurdu. Buz kütlesinin yaklaşık Londra büyüklüğünde olduğu belirtildi.

Artı Gerçek - Antarktika'da Londra büyüklüğünde bir buz kütlesinin koptuğu açıklandı. Buz kütlesinin kopma süreci uydu görüntülerine yansıdı.

Brunt Buz Sahanlığı'ndaki Halley Araştırma İstasyonu'nu işleten British Antarctic Survey (BAS), buzdağının büyüklüğünün 1550 kilometrekare olduğunu tahmin ediyor. Bu da yaklaşık olarak Londra büyüklüğünde bir alan olduğu anlamına geliyor.

'BEKLENİYORDU, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE BAĞLANTILI DEĞİL'

BAS'tan yapılan açıklamada buzdağının erimesinin 10 yıldan uzun bir süredir devam eden 'doğal süreçlerden' kaynaklandığı belirtildi. BAS direktörü Jane Francis yaptığı açıklamada, "Buzulbilimcilerimiz ve operasyon ekiplerimiz bu olayı bekliyorlardı" dedi.

Pazar günü yaşanan gelişmenin son iki yılda Brunt Buz Sahanlığı'nı etkileyen ikinci olay olduğu belirtildi. BAS buzulbilimcisi Dominic Hodgson, "Bu olay bekleniyordu ve Brunt Buz Sahanlığı'nın doğal davranışının bir parçası. En azından bu olay iklim değişikliği ile bağlantılı değil. Ekiplerimiz, güvenli olduğundan emin olmak ve Halley'de üstlendiğimiz çalışmayı sürdürmek için alanı gerçek zamanlı olarak izlemeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

BAS, 21 araştırmacı ve personelden oluşan ekibin 6 Şubat'a kadar istasyonda kalacağını söyledi. Buzdağına yakında ABD Ulusal Buz Merkezi tarafından bir isim verilecek ve buzulbilimciler buzdağının hareketini takip edecekler. (DHA)

Öne Çıkanlar