Bakanlıktan Kanal İstanbul'a çimento sağlayacak projeye onay

Bakanlıktan Kanal İstanbul'a çimento sağlayacak projeye onay
Yayınlanma:
A+ A-
Bakanlık, İstanbul’un Karadeniz kıyısına yapılması planlanan çimento limanı projesine onay verdi. "Kanal İstanbul'un çimento ihtiyacının karşılanacağına" dair raporda yer verilen bölüm ise kaldırıldı.

Artı Gerçek - İstanbul'un Karadeniz kıyısında yapılması planlanan "Çiftalan Marmara Çimento Limanı" için bakanlık "ÇED olumlu" raporu verdi. Proje raporunda, “Kanal İstanbul’un çimento ihtiyacının karşılanacağının” belirtildiği bölümün çıkarıldığı görüldü.

YD Madencilik Anonim Şirketi, 30 Aralık 2021 tarihinde, “Çiftalan Marmara Çimento Limanı” projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yaptı. Bakanlık, şirkete başvurusundan bir buçuk yıl sonra, 2 Haziran 2023 tarihinde projeye dair “ÇED Olumlu” kararı verildiğini açıkladı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre limanın maliyeti 72 milyon TL olacak. Diğer yandan proje 8 bin 347 metrekarelik alana yapılacak. Limana 200 metre boyundaki iki gemi yanaşabilecek. Bakanlığa sunulan ilk ÇED dosyasında liman projesinin amaçları arasında Kanal İstanbul’un çimento ihtiyacına da vurgu yapıldı. Dosyada, “İlerleyen yıllarda hızlı bir şekilde yapılması düşünülen ‘Kanal İstanbul ve kentsel dönüşüm’ projelerinin, liman projesinin bitmesinden önce başlayacağı nedeniyle yoğun çimento taleplerinin aşırı miktarda artacağı ortadadır” ifadeleri yer aldı. Ancak daha sonra bu bölümün rapordan çıkarıldığı görüldü. (Kaynak)

Öne Çıkanlar