Baraj sularının yaklaştığı Yusufeli'nde 'göç' hızlandı

Baraj sularının yaklaştığı Yusufeli'nde 'göç' hızlandı
Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı'nda su seviyesi 41 metreye yükseldi. İlçe merkezinin su altında kalmasına sayılı günler kaldı. Baraj sularının ilçe merkezine yaklaşmasıyla göç hızlandı.

Artı Gerçek- Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe sular altında kalacak.

22 Kasım'da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı'nda su seviyesi 41 metreye yükselirken, ilçe merkezinin su altında kalmasına da sayılı günler kaldı. Baraj sularının 5 kilometre mesafeye kadar yaklaştığı ilçe merkezinde yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen vatandaşların göçü de hızlandı. İlçe 152 yıllık tarihinde yedince kez taşınıyor.

YENİ YUSUFELİ YERLEŞİM ALANI


İlçe merkezi ve 7 köyünün, baraj suları altında kalacağı Yusufeli'de, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp kazı ve 10 milyon metreküp dolgu ile oluşturulan 153 hektar alanda yeni yerleşim alanları inşa edildi. 3 bölgede 10 etap halindeki çalışmalarda hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi gibi kamu binaları inşa edildi.

YENİ YERLEŞİM ALANINDA HEYELAN MEYDANA GELMİŞTİ

Yusufeli Barajı nedeniyle taşınmaya hazırlanan Meşecik köyünün yeni yerleşim yerinde heyelan meydana gelmişti.

Yeni yerleşim yerinin üst kısmında bulunan ve heyelan tehlikesi taşıyan alanda yapılan çalışmalar sırasında patlatılan dinamit nedeniyle yerinden kopan kaya parçaları iki evde maddi hasara neden olmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar