Bingöl'de ormanlık alana yapılacak askeri üs için ağaç kesimi

Bingöl'de ormanlık alana yapılacak askeri üs için ağaç kesimi
Yayınlanma:
A+ A-
Bingöl'ün Genç ilçesinde kırsal bölgede ormanlık alana yapılmak istenen kalekol için ağaç kesimi yapıldı. Bölgede hayvancılık yapan köylüler ise "Bu şartlar altında burada nasıl yaşayalım?" diyerek tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Bingöl'ün Genç ilçesi Sağgöze köyünün kırsalındaki ormanlık alanda yeni bir kalekol üssü için arazide ağaçlar kesildi. Ağaç kesilen alanda yol yapım çalışması sürerken, alan tel örgülerle çevrildi. Aynı zamanda alanda ışıklandırma yapılacağı öğrenildi.

1990'larda yakılan ve çevresi boşaltılan köylere geri dönüş yapan köylüler ise endişeli. Ormanlık alanda yapılan kalekol üssü için yapılan çalışmaların köylüleri olumsuz etkilediğini belirten köylüler, "Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Biz kimseye zarar vermedik, burada yaşıyorsak hayvanlarımızı otlatmak zorundayız. Akşamları hayvanların her biri bir yere dağılıyor. Onları toplamak gerekiyor. Bize ‘hayvanlarınızı buraya getirmeyin, otlatmayın’ diyorlar, bu şartlar altında burada nasıl yaşayalım?” diyerek tepki gösterdi. (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar