Borçka halkı orman parkına direniyor: Şantiye alanındaki tabelaları söktüler

Borçka halkı orman parkına direniyor: Şantiye alanındaki tabelaları söktüler
Yayınlanma:
A+ A-
Artvin Borçka'da ormana yapılacak Konaklamalı Park Alanı, yöre halkı tarafından istenmiyor. Borçkalılar, orman parkı şantiyesi için konulan tabelaları söktü.

Atakan ASILBAY


ARTVİN - Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Çifteköprü köyü halkı Cankurtan mevkiinde yapılmak istenen orman parkına karşı direniyor. Daha önce bölgede yapılmak istenen taş ocağı projesini iptal ettiren halk, bu kez orman parkı şantiyesi için konulan tabelaları söktü.

Yöre halkı adına Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden yapılan açıklamada; projeye karşı köy muhtarı Remzi Çakmak ve kooperatif temsilcilerinin görüşmeler yaptığı, bu görüşmelerde tarihi dokuyu ve doğayı koruyacak projeler istedikleri hatırlatıldı.

ŞİRKETE İHALEDEN ÖNCE BİLGİ SIZDIRILDI İDDİASI

Ekoturizm için proje geliştirdiklerini ancak Orman Bölge Müdürlüğü'nün bütün itirazlarına rağmen Konaklamalı Park Alanı için ihale yaptığı vurgulayan yöre halkının açıklamasında şöyle denildi:

"Orman Bölge Müdürlüğüne verdiğimiz dilekçede bu ihalenin kişiye özel bir ihale olduğunu, Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarıyla, ihaleyi alan kişiler arasında ihale öncesinde görüşmeler olduğunu, dosya hazırlanırken dosya içeriği konusunda şirket yetkililerinin bilgilendirilmiş olma ihtimali olduğunu ilettik. İlgili kurumlara sözümüzü dinletemedik. Bugün de şirket yetkililerinin şantiye alanı kurmak için tabelasını astığını öğrendik. Bu durum köy halkı tarafından tepki ile karşılandı."

Önümüzdeki günlerde Borçka Kaymakamlığı, Hopa ve Borçka'daki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle görüşecek olan yöre halkı, projeye karşı basın açıklaması yapacak.

Öne Çıkanlar