Köylülerden Vali'ye 'sökülmüş ağaç' tepkisi: 'Bu kiraz ağacının günahı sana sorulsun'

Köylülerden Vali'ye 'sökülmüş ağaç' tepkisi:  'Bu kiraz ağacının günahı sana sorulsun'
Yayınlanma:
A+ A-
Amasya'da köylüler organize sanayi bölgesi için ağaçlarının sökülmesine tepki gösterdi. Amasya Valisi'ne seslenen köylüler sökülen ağaçlar için, “Bu kökler kaç senede toprağa kök veriyor? Bu kiraz ağacının günahı sana sorulsun" dedi.

Artı Gerçek- Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyünde mera alanlarına Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılmasına tepki gösteren kadınlar, bu hafta sonu da direniş ateşini yakarak yetkililere ulaşmaya çalıştı. Dozerlerin söktüğü kiraz ağacını gösteren bir kadın, ismini vermeden Amasya Valisi Mustafa Masatlı’ya seslendi.

Çambükülü kadınlar, “Çambükü bizimdir bizim kalacak”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma”, “Hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla mera alanlarında köklerinden sökülen meyve ağaçlarının başında çalı çırpıyla ateş yakarak ısındı, tepkilerini dile getirdi. Kadınlar Amasya Valisi Mustafa Masatlı’yı eleştirirken şunları söylediler:

'SAYIN VALİM YETMEDİ Mİ BU EZİYET?'

“Toprağımızı kapkara toprak ettiniz, koyunlarımız kaldı. Çoban koyunları getirdi kara toprakta döndürüyor, gitmeye yerimiz yok. Sayın Valim yetmedi mi bu eziyet? Kış günü herkes evinde oturuyor biz tarlalarda oturuyoruz. Hiçbir şey istemiyoruz sadece toprağımızı istiyoruz.

Kepçeler dozerler gitti ama biz Çambükü kadınları olarak ateşimizi yaktık toprağımızın başında bekliyoruz. Toprağımızı kapkara ettiler ne ağaç bıraktılar ne bir şey, ama biz mücadelemizi bırakmıyoruz, mücadeleye devam. Ne toprağımıza dokunsunlar ne havamıza ne suyumuza hiçbir şeyimize dokunmasınlar, biz istemiyoruz. Biz toprağımızı koruyoruz, devam edeceğiz ölene kadar da koruyacağız, biz bu topraktan geldik toprağa döneceğiz. Mezarlığımız şurada alacakları yer de burada, bir adım var arada. Sayın (Amasya) Valimiz bize bunu reva görüyor.

'BİZ BÖYLE BELEDİYE BAŞKANI GÖRMEDİK'

Kar da yağsa kış da gelse bu toprakta oturacağız. Sayın valiye de sesleniyorum, belediye başkanına da sesleniyorum. Belediye başkanına gittik ‘İki gün sonra Çambükü’ ne geleceğim’ dedi. Yanına gidiyoruz kapıyı açmıyor bize. Bir ay oldu bekliyoruz yanımıza gelecek diye. Bu belediye başkanının derdi ne? Bu civarda yer kalmadı da Çambükü’nde mi yer kaldı. Biz böyle belediye başkanı görmedik. Organize Sanayi istemiyoruz.”

'FİDANINI, AĞACINI, KIRK SENELİK CEVİZİNİ YOK ETTİ'

“Büyük devletim senin atadığın Vali, Tarım Bakanı nasıl Türkiye için uğraşıyorsa, biz de Türkiye için devlet için millet için bu topraklarda çalışıp üretiyoruz, kazanıyoruz. Kazanmak ve üretmek istiyoruz. Ama atadığın sayın Vali bir OSB uğruna bir köyü hiç uğruna yok etti, karaladı. Türkiye’de OSB’ye ihtiyaç varsa, Türkiye’nin bir o kadar da kurak ve çorak toprakları var. Bir şey yapılırken önce bakılır, gidip yeri görülür, insanlarına bir sorulur. Ama bizleri insan yerine koymadan hemen dozerlerle ve askerlerle OSB yapmaya karar verdiniz. Sayın valim Amasya’ya kuşburnu dağıttı kiraz dağıttı, Çambükü’nün yüzlerce fidanını, ağacını, kırk senelik cevizini yok etti.

'İNSANLIĞINIZDAN UTANIN YAZIK DEĞİL Mİ BİZLERE?'

Devletin seçtiği koltuğunda oturanlar rahat oturmasın, burada mazlumların ahı var. Belediye başkanım, koskoca Taşova’yı yönetiyorsun köylere gelip bakmıyorsun, karalıyorsun. Yazık sen de insansın senin de kalbin var. Bu anaları bu kadınları kış günü bu hale soktunuz utanın. İnsanlığınızdan utanın yazık değil mi bizlere? Bizim suçumuz ne, kış günü topraklarda geziyoruz soğukları yiyoruz. Hayvanlarımız aç kaldı, yoncamızı söktünüz, mısırlarımızı söktünüz, fidanlarımızı söktünüz, meyvelerimizi yok ettiniz. Gelecek sene baharda bu hayvanların yiyeceğini kim verecek?

Sayın Tarım Bakanı diyor ki, ‘20 yılda devlet şöyle oldu tarım böyle oldu’ her köy hayvanını sattı Tarım Bakanım. Akşam görüyoruz haberlerde etin, sütün, peynirin fiyatı kaç oldu. Ben hayvancıyım et bile alıp yiyemiyorum. Samanımı zor çıkarıyorum, yemimi zor çıkarıyorum. Bin dönüm köyde tarla yetmiyor da komşu köylerden saman alıyoruz. Gözünüzü diktiniz Çambükü’ne, yok ediyorsunuz yeşil ırmağını. Doğayı yarattığınız mı var, ağaç dikip baktığınız mı var? Allah’ın yarattığı üreten dağları yok etmeye çalışıyorsunuz.”

'PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR BİZİM TOPRAKLARIMIZ'

Bizim sesimizi duymamak için sağır mı oldunuz, gözleriniz görmez mi oldu? Aylardır sesimizi duyurmak için çabalar harcıyoruz, hayırdır engeliniz mi var bizi duymamak için? Yeter artık sesimizi duyun. Peşkeş çekiliyor bizim topraklarımız biz bu toprakları ektik biçtik ürettik, topraklarımızın içindeki ürünlerle birlikte kazıdınız bıraktınız hala bizi duymuyorsunuz. Biz tarlamızda, bahçemizde hayvanlarımızla uğraşmak istiyoruz. Biz et, süt, yoğurt, peynir, tereyağı yapmak istiyoruz. Biz bamya, meyve üretmek istiyoruz. Başka ülkelerden gelsin de yiyelim demiyoruz biz. Biz kendi vatanımızda, kendi toprağımızda üretmek istiyoruz.”

'65 YAŞINDAYIM BU SOĞUKTA NÖBET TUTUYORUM'

Sayın Valim, Amasya’da ev ev gezip dertleri dinliyorsun ya, gelip de bizim bu memleketin dertlerini niye dinlemiyorsunuz. Çambükü ile derdiniz ne burayı hedef aldınız, buranın zoru ne size? Niye bize elinizi uzatmıyorsunuz. Belediye başkanı kapına geldik gene yoksun. İki gün sonra geleceğim demiştin, neredesiniz? Biz yerimizi Organize Sanayi’ye vermiyoruz, gidin neresi müsaitse oraya yapın. Soruyorum size biz devletimize milletimize ne yaptık? Biz bir yere bir şey ekemedik, soğan dikeceğiz şimdi bamya zamanı geliyor. Biz nereye ekeceğiz? Gelin bizi bir görün duyun. Gelin görün bir bakın, başka yerimiz yok burası var sadece. Yetkililer bir gelin görün bizi.”

65 yaşındayım 30 tane hayvanım ahırda kaldı. Meralarımıza, toprağımıza dokunmayın. Yeter artık biz burada nöbet bekliyoruz bu soğukta, karda, kışta. Sayın Vali gelsin de görsün. Bugüne kadar hiçbir zaman gelmedi.”

Dozerler tarafından köklerinden sökülen kiraz ağaçlarının başında Amasya Valisi’ne seslenen kadın: “Bu kökler kaç senede toprağa kök veriyor? Bu kiraz ağacının günahı sana sorulsun, bu köklerin günahı sorulsun sana. Çocuklarımıza bir tane meyve yedirmeye bir ağacımızı bırakmadın. Bizim köyümüz o kadar uzakta değil, bize de gel köyümüz o kadar uzak da değil, köyümüze bak bize de meyve dağıt.” (ANKA)

Öne Çıkanlar