Büyük Menderes'in bir bölümü kurudu: Kirlilik arttı, sucul canlılar zarar görecek

Büyük Menderes'in bir bölümü kurudu: Kirlilik arttı, sucul canlılar zarar görecek
Büyük Menderes Nehri, yağışın az olması nedeniyle kuraklıkla karşı karşıya kalırken biyolojik çeşitliliği de olumsuz etkiliyor. EKODOSD başkanı, suyun azaldığını söyleyerek, “Büyük Menderes'te birçok toplu balık ölümleri de duyacağız” dedi.

Artı Gerçek - Aydın Ovası'nı sulayan Büyük Menderes Nehri, yağışın az olması nedeniyle kuraklık alarmı veriyor. Daha önce taşkınlarla gündeme gelen nehrin kurumaya başlaması biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiliyor. Ekosistem Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, "Büyük Menderes'in birçok yerinde kuruma başladı hatta zaman zaman bazı alanlarında yürümek bile mümkün. Nehirde su olduğu zaman da ciddi bir kirlilik var. Hem su hem katı atık kirliliği mevcut" dedi.

‘OKSİJENSİZ KALAN BALIKLARLA DİĞER TÜM SUCUL CANLAR ZARAR GÖRECEK’

Büyük Menderes Nehri'ndeki su kıtlığının nedeninin kış aylarındaki küresel iklim değişikliği ve barajların çoğalması olduğuna dikkati çeken Sürücü, şunları söyledi:

"Ayrıca kış aylarında pek fazla yağmur yağmaması bu kuraklığı artırdı. O nedenle şu anda suların en kıt olduğu mevsime geldik. Nehir de şu an sadece yatak suları var. Pamuk ile diğer tarım ürünleriyle uğraşan çiftçilerin hepsi, barajlardan gelecek suyu bekliyor. Ancak barajlardaki su oranı da çok az bir miktarda. Barajlardan su alınsa bile yetmeyeceğini tahmin ediyoruz. Bir süre sonra Büyük Menderes'te birçok toplu balık ölümleri de duyacağız. Çünkü su çok az ve bütün balıklar sadece nehrin dibinde kalan suların oluşturduğu göletlerde yaşamaya çalışacaklar. Oksijensiz kalan balıklarla diğer tüm sucul canların da zarar göreceğini söyleyebiliriz.”

‘CİDDİ KİRLİLİK VAR’

Büyük Menderes Nehri'nde sadece su kıtlığının olmadığını vurgulayan Sürücü, "Nehirde su olduğu zaman da ciddi bir kirlilik var. Hem su hem katı atık kirliliği mevcut. Nehrin geçtiği 584 kilometredeki birçok yerde bulunan fabrika ve endüstri tesisinin kimyasal atıkları, arıtmasız atıkları ve aynı zamanda kentlerin evsel atıkları, Büyük Menderes Nehri'ne veriliyor" dedi.

'ATIKLARIN TEMİZLENMESİ VE DENİZE GİTMESİNİN ÖNLENMESİ LAZIM'

Tarihi Taş Köprü'nün arkasında birçok katı atık kirliliğinin görülebildiğini belirten Sürücü, şunları kaydetti:

"Burada menfez tıkanmış ve plastik gibi her türlü atığı görmek mümkün hatta hayvan leşleri bile zaman zaman olabiliyor. Bu atıkların temizlenmesi ve denize gitmemesinin önlenmesi lazım. Ayrıca burada su azaldığı için nehrin temizlenmesi de kolay olacaktır."

Su kıtlığı nedeniyle bu sene çiftçilerin zor durumda kalacağına dikkati çeken Sürücü, aynı zamanda nehir ekosisteminde yaşayan tüm canlıların işinin zor olduğunu kaydetti. Sürücü, bu nedenle suları daha dikkatli kullanmaya gayret göstermekte fayda olduğunu belirtti.

EGE DENİZİ’NE DÖKÜLÜYOR

584 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri, Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesi yakınlarında Suçıkan mevkisinde doğuyor, Denizli, Uşak ve Aydın'dan geçerek Ege Denizi'ne dökülüyor.(DHA)

Öne Çıkanlar