CHP'li Tekin: Hiçbirimizin sesi çıkmadı, 'Bize ne Kürt onlar' dedik...

Yayınlanma:
A+ A-
Kemerköy'de yürütmeyi durdurma kararı ve açılan 68 davaya rağmen inşaat sürüyor. Direnişin 71. günündeki eyleme katılan CHP'li Gürsel Tekin, "Kürt illerindeki doğa katliamına karşı toplumun sessiz kaldığına dikkat çekti.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - Demirören Grubu’nun borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredildikten sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, “rezerv alan” ilan etmesiyle imara açılan Kemerköy’deki yeşil alan talanına karşı başlatılan direniş 71'inci gününde.

ÖZGÜR ÖZEL VE GÜRSEL TEKİN DE KATILDI

Kemerköy'de yürütmeyi durdurma kararı ve açılan 68 davaya rağmen inşaat faaliyetleri sürüyor. Bölgedeki en büyük yeşil ve deprem toplanma alanına sahip çıkmak isteyen yurttaşların bu haftaki eylemine, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Kuzey Ormanları Savunması, Validebağ Gönülleri, Burgazada Orman Gönüllüleri, Halkevleri, Ormancılar Derneği, Beykoz'u Savunuyoruz, Şahintepe Halk Dayanışması destek olmak için katıldı.

eylem.jpg

Kemerköy Evleri girişindeki adalet nöbeti alanında "İşgale karşı direniyoruz" pankartı yer alırken, bir ağacın üzerinde, "Cumhuriyet'in 100. Yılında Sarayın da değil evinde otur", "Bugün susar isen yarın her şey için geç olabilir", "Kader gayrete aşıktır" yazılı dövizler yer alıyor. Katılımcılar, nöbette sık sık, "Hak, hukuk, adalet", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları attı.

insaat.jpg

'DİRENİŞLER BÜYÜDÜKÇE BAZI YERLERDE DURUYOR'

Halkevleri adına söz alan bir Hasan Ünal AKP'nin 20 yıldır doğaya, kadına, çocuklara karşı savaş başlattığını söyledi. Doğanın talan edilmesine karşı açılan davalarda yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına rağmen çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Ünal, "Ama direnişler büyüdükçe bazı yerlerde duruyor. O yüzden biz biliyoruz ki yan yana gelirsek birlikte mücadele edersek kazanırız. O zaman güçlü oluruz. Ve diliyorum ki tüm kent, doğa mücadeleleri de kadın mücadelesini kendisine örnek alır. Gerçekten yıllardır kadınlar mücadelesi bu konuda önümüzü açıyor" diye konuştu.

'BU MÜCADELE HERKESİN MÜCADELESİ'

Kadın hareketinin verdiği mücadelenin sisteme karşı en güçlü mücadele olduğunu dile getiren Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi Eş Sözcüsü Gülseren Onanç, "Bu direniş sadece bizim, yeşili koruyanların direnişi değil Türkiye'de hak, hukuk, adalet, demokrasi, eşitlik mücadelesi veren herkesin mücadelesidir. Herkesi kapsıyor ve bugün dediğimiz gibi birleşe birleşe bu direnişi çoğalta çoğalta kazanacağız" dedi.

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI: BÜYÜK BİR EKOLOJİK KUŞAĞI SAVUNUYORUZ

Kuzey Ormanları Savunması adına söz alan Başer, "Kuzey Ormanları, Bulgaristan sınırından Bolu'ya kadar devam eden bir orman kuşağı. Aslında Marmara'nın bütün suyunu, nefesini ve hatta gıda kaynağını oluşturan bir coğrafyadan bahsediyoruz. Çok büyük bir alan. Bu alanı on yıllardır savunuyoruz. Aslında büyük bir ekolojik kuşağı savunuyorsunuz" dedi. Başer şöyle devam etti: Şu an halimiz ortada. Görüyorsunuz yani şu ocak ayının şu saatinde kısa kollu kıyafetlerle gezebiliyoruz. Suyumuzun hali ortada. Kuzey Ormanları'nda bulunan tüm göllerimiz, barajlarımız başka yerde yok. Bir tanesi de bu havza aslında. Ve şuan her işgal edilen havzada, her inşaat yapılanında suyumuz, nefesimizi çalıyorlar. Şimdi bu bakımdan buranın mücadelesi ya da Aydos Ormanı'nın ya da Burgaz Ada'daki ya da Validebağ Korusu için verilen mücadelelerin hepsi bütündür. Bütünün parçalarıdır. Bir arada savunmak zorundayız Bu parçaların hepsini omuz omuza savunmak zorundayız."

CHP'Lİ GÜRSEL: KİME DOKUNUYORLARSA HEP BİR ARADA OLUN

Nöbet eyleminde söz alan CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Kürt illerindeki doğa katliamına karşı toplumun sessiz kaldığını söyledi: "Hiçbirimizin sesi çıkmadı. 'Bize ne Kürt onlar' dedik. İstanbul'un bütün bölgeleri deprem alanlarını, yani hepimizin ortak malı dediğimiz deprem alanlarının tamamını tek tek satışa çıkardılar. Kamu arsalarının hiçbirisi kalmadı. Allah rahmet etsin Aytekin Kotil belediye başkanıyken tutanakları okudum. Tabii o zaman çok büyük göç var. Rahmetlik başkan diyor ki bizim İstanbul'u koruyabilmemiz için elimizdeki arsaların bir kısmını mezarlık alanı ilan edelim. Bir kısmı da askeri alanlar. Askeri alanlar hava haritasına baktığınızda iki yeşil var bir askeri alanlar vardı.

'YAKINDA MEZARLIKLAR DA GİDERSE ŞAŞIRMAYIN'

Bir de mezar alanları. Askeri alanlar gitti. Yakında mezarlıklar da giderse şaşırmayın. Bu çete dahil olmak üzere bunların korktuğu tek şey var; toplumsal muhalefetten çok korkarlar. Niçin Gezi diyorlar?

Toplumsal muhalefeti yaratmak için illa size dokunacak zamanı beklemeyin. Kime dokunuyorsa hep beraber bir arada olmalıyız. Bir arada olduğumuzda mutlaka kazanacağız."

ÖZGÜR ÖZEL: O PARALARI DEMİRÖREN'DEN ÇATIR ÇATIR ALACAĞIZ

Ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Göktürk'te iki aya yakın bir süredir halkın yaşam alanları için büyük bir mücadele sürdürdüğünü ifade etti: "Göktürk yeşil kalsın diye büyük bir talan, büyük bir usulsüzlük, büyük bir hukuksuzluk, büyük bir anayasa tanımazlığın karşısında bir direnç gösteriliyor. Bu direnci örgütleyenlere bu direncin bir parçası olanlara buradakileri umutlandıran onlarla dayanışma gösteren herkese ve yüreği burada olan herkese selam olsun, yolunuz açık olsun."

ozel.jpg

Göktürk'te yaşananların kamuoyunun gündemine gelmemesinin önünde engeller olduğunu söyleyen Özel, "Çıkar grupları var. Bugün ülkeyi yönetenlerden hala birtakım beklentisi olanlar var. Medyadaki büyük karartma kamuoyundaki büyük baskılama çabaları bundandır. Onun için burada yapılan eylemler son derece önemli. Siyasilerin buraya katılımı son derece önemli" diye konuştu.

Öne Çıkanlar