Danıştay, Edirne'de izinsiz yapılan millet bahçesine 'dur' dedi

Danıştay, Edirne'de izinsiz yapılan millet bahçesine 'dur' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Edirne'de ihalesi sonuçlanmadan inşaatına başlanan millet bahçesinin izin alınmadan yapıldığı ortaya çıktı. Danıştay 13. Dairesi projeyi iptal etti.

EDİRNE - Edirne'de Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı'na, 2022 yılının eylül ayında millet bahçesi yapılacağı açıklandı. Proje kapsamında ormana beton yürüyüş yolları yapılacağını ve ağaçların kesileceğini belirten meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler kent ormanını koruyabilmek için bir araya gelerek Söğütlük Doğal Kalsın Platformunu kurdu. İnşaatın başlamasının ardından Edirne İl Orman Müdürlüğü'ne başvuran platform, yazılı başvurularına yanıt alamadı. Bunun üzerine projenin iptali için Edirne İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Projeyle ilgili ihale Ankara'da yapıldığı için dava Ankara 14. İdare Mahkemesi'ne gönderildi. İdare mahkemesi, 23 Mart 2023’te ihale sonuçlanmadan inşaata başlandığı için projenin iptal edilmesine karar verdi. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü tarafından verildiği değerlendirilen iznin de iptaline hükmetti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ise Danıştay'a itirazda bulundu.

whatsapp-image-2023-11-13-at-14-56-02-1.jpeg

DANIŞTAY İTİRAZI REDDETTİ

Danıştay 13. Dairesi de yerel mahkemenin kararını onadı ve itirazı reddetti. Kararda İzzet Arseven Söğütlük Kent Ormanı’na millet bahçesi yapılmasına ilişkin olarak izin verilmediği, Orman Genel Müdürlüğü'nün 6831 sayılı Orman Kanunun kendisine vermiş olduğu yetkiye dayanarak gelişim ve yönetim planı hazırladığı, alanın orman olma niteliğini koruduğu belirtildi. Kararda, TOKİ'ye verilmiş herhangi bir iznin ve davaya konu olabilecek idari işlem bulunmadığı dile getirildi.

'KURUMLARDAN İZİN ALINMAMIŞ'

Davacıların avukatı Coşkun Molla kararı Artı Gerçek'e değerlendirdi. Molla, "Bu inşaatın yapılabilmesi için Orman Genel Müdürlüğü’nün izin olması şart. DSİ'den, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan, Milli Savunma Bakanlığı'ndan izin olması lazım. Ayrıca burası Edirne Belediyesi imar alanında olduğu için de hem imar planında değişiklik yapması lazım hem de ruhsat alınması lazım. Bunların hiçbirinin bu konuda açık net bir izni yok. Bu izinler alınmadan bunlar inşaata başlamış. Her şeyden önce ihale de sonuçlanmadan inşaat başlanmış oldu. Sonuç olarak millet bahçesi yapılması için yapılan ihale ilanının iptal edilmiş olduğu, Danıştay'ın bu kararıyla da burada inşaatın yapılamayacağı son derece açık ve net ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-13-at-14-56-20.jpeg

(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar