Dersim'de avlanması yasak olan yaban keçisi öldürüldü

Dersim'de avlanması yasak olan yaban keçisi öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesinde yer alan yaban keçisi, kaçak avcılarca vurularak öldürüldü. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri ile jandarma ekipleri, olayla ilgili çalışma başlattı.

Artı Gerçek - Dersim'in Pülümür ilçesi kırsal Hasangazi Köyü yakınlarındaki, avlanması yasak olan yaban keçisi kaçak avcılar tarafından tüfekle vurularak öldürüldü.

DHA'nın haberine göre, öldürülen yaban keçisini yol kenarında hareketsiz şekilde yatarken gören doğa fotoğrafçısı Muzaffer Akyüz'ün ihbarıyla ekipler olay yerine geldi. Öldürülmesi halinde 250 bin TL para cezasının olduğu olayla ilgili inceleme başlattı.

Ekiplerin incelemesinde, dağ keçisinin üzerinde kurşun izlerinin olduğu belirlendi. Yakın bir zamanda vurulduğu tespit edilen olayla ilgili, kaçak avcıların yakalanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ile jandarma ekiplerince çalışma başlatıldı. Bölgeden geçen tüm yollardan geçen araçlarda ekipler tarafından arama yapıldığı öğrenildi.

Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN) ile Korunan ve Dünya Doğa Koruma Birliği'nce (IUCN) yayımlanan 'Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'ndeki yaban keçisi, aynı zamanda bölge halkı tarafından da kutsal sayılıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar