Dokuz gün sürdü... Muğla Adalet Kervanı, Akbelen'de son buldu

Dokuz gün sürdü... Muğla Adalet Kervanı, Akbelen'de son buldu
Yayınlanma:
A+ A-
20 Ekim'de Datça'da bir basın açıklaması ile başlatılan Muğla Adalet Kervanı bugün Akbelen'de tamamlandı.

Artı Gerçek - Muğla'nın çeşitli ilçelerinden gelen yaşam savunucuları Akbelen'de buluştuktan sonra birlikte Yeniköy Termik Santralinin önüne giderek bir basın açıklaması yaptı. Santralin güvenlik görevlilerinin santral önünde açıklama yapılmasına karşı çıkmalarına rağmen eylemciler alanın kamuya ait olduğunda ısrar ettiler ve açıklamarını santralin önünde gerçekleştirdi.

whatsapp-image-2023-10-28-at-23-37-47.jpeg

KARDOK Derneği, Muğla Çevre Platformu, Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu tarafından birlikte gerçekleştirilen kervan eyleminin sonunda yapılan basın açıklaması yine bu dört örgütün imzası ile Esra Işık ve Derya Lim tarafından birlikte okundu.

KÖMÜR SAHASI TAHRİBATI

Basın açıklamasından sonra birlikte İkizköy'ün Karadam Mahallesi'nde kömür sahasının yol açtığı tahribat yerinde gözlemlendi. Nejla Işık burada yaptığı konuşmada çocukluk çağlarında köyde geçirdikleri mutlu yaşantıdan söz ederek genişleyen kömür sahalarının yok ettiği yaşam alanları ile birlikte anılarını da yitirdiklerini ifade etti.

whatsapp-image-2023-10-28-at-14-44-35.jpeg

Karadam ziyaretinden sonra Akbelen Nöbet Alanına giden eylemciler forum gerçekleştirdi. Forumda dokuz gün süren kervan etkinliğine katılan gönüllüler halkla yaptıkları görüşmeleri, deneyimleri aktardı. Söz alan konuşmacılar, geçtikleri köylerde ve ilçelerde konuştukları yurttaşların termik santraller nedeniyle tarımsal verimin düşmesinden, kanser, kalp-damar ve solunum yolu hastalıklarının yaygınlığından, kanser dolayısı ile ülke ortalamasının çok üzerindeki ölüm oranlarından, susuzluktan şikayet ettiklerini aktardı.

whatsapp-image-2023-10-28-at-22-07-58.jpeg

Termik santrallerde ve kömür sahalarında çalışan yurttaşların sağlıksız iş koşullarında çalışmalarına rağmen başka iş imkanı olmadığı için bu işlere mecbur olmaktan şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Hukukun uygulanmıyor olmasının, adalet arayışlarının sonuçsuz kalmasının halkta büyük bir bezginlik ve çaresizlik duygusuna yol açtığı dile getirildi.

whatsapp-image-2023-10-28-at-22-07-59.jpeg

Forumun ikinci bölümünde halkın bezginliğinin üstesinden gelinebilmesi neler yapılsbileceği üzerinde görüşler paylaşıldı. Yargı kararı uygulatılıncaya eylemliliğin devam ettirilmesi kararlılığı ortaya konuldu. Forum sonrasında eylemciler geldikleri bölgelere dönmek üzere hareket etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar