Edirne'nin üç aylık suyu kaldı: Yağışlar başlamazsa su kesintisi gündemde

Edirne'nin üç aylık suyu kaldı: Yağışlar başlamazsa su kesintisi gündemde
Yayınlanma:
A+ A-
Edirne, kuraklıkla mücadele ediyor. Artı Gerçek'e konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kayalıköy Barajı'nda üç aylık su kaldığını belirterek, yağışlar başlamazsa su kesintilerine gidebileceklerini söyledi.

EDİRNE - Kış ve ilkbahar döneminde yeterli yağış almayan Edirne, susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. Kente içme suyu sağlayan Kırklareli'deki Kayalıköy Barajı'nda, doluluk oranı yüzde 9'a düştü.

Artı Gerçek'e konuşan Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, "Kayalıköy Barajı’ndan kente ayda 1,5 milyon metreküp içme suyu sağlanıyor. Baraj aynı zamanda tarımsal sulamada da kullanılıyor. Yaklaşık 150 milyon metreküp rezervi hem içme suyu hem tarımsal sulama nedeniyle şu anda 15 milyon metreküpe gerilemiş bulunuyor. Bu barajda üç aylık suyumuz kalmış durumda. Yedek rezervimiz Süloğlu Barajı’nda da vahşi tarımsal sulama nedeniyle su azalınca buradan su teminimiz mümkün değil" dedi.

recep-gurkan.jpg

KUYULAR ELEKTRİK MALİYETİ NEDENİYLE DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK KULLANILIYOR

Paşaçayırı mevkiinde 18 adet su kuyuları olduğunu ancak elektrik fiyatları nedeniyle maliyetin çok yüksek olduğunu dile getiren Gürkan, bu nedenle her gün dönüşümlü olarak altı kuyunun kullanıldığını söyledi.

YAĞIŞLAR BAŞLAMAZSA SU KESİNTİLERİ GÜNDEMDE

"İki ay sonra yağışlar başlamazsa bir sonraki sezonda ciddi anlamda sıkıntılar yaşarız" diyen Gürkan, su kesintisine gitmek zorunda kalabileceklerini söyledi:

"Belki de mahallelere üçer saat ikişer saat arayla su vermek zorunda kalırız. Bu yüzden su sarfiyatını azaltmamız, tasarruf yapmamız gerekiyor. Edirne Belediyesi olarak suyun daha tasarruflu kullanılması geçen yıl ücretsiz olarak 5 bin tane aparat dağıtmıştık. Bu sefer yaklaşık 15 bin aparat daha dağıtmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız piyasa araştırmasına başladı. Bir ay sonra dağıtmaya başlayacağımızı düşünüyorum." (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar