Hatay'da kurulmak istenen polipropilen tesisine tepki: 'Çevre felaketlerine neden olacak'

Hatay'da kurulmak istenen polipropilen tesisine tepki: 'Çevre felaketlerine neden olacak'
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri bileşenleri, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde petrokimya, Erzin ilçesinde polipropilen tesisi kurulmasının planlandığında dikkat çekerek tesislerin İskenderun Körfezi'nde kirliliği daha da artıracağı uyarısında bulundu.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) bileşenleri, Hatay’da kurulması planlanan sanayi tesislerine dikkat çekmek için Erzin’de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. DAÇE adına açıklama yapan Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, petrokimya ve polipropilen tesisleri çalışmaya başlayınca atmosfere yayılacak olan ağır ve zehirli gazların toprağı, havayı ve suyu daha da kirleteceğini, her iki tesisin soğutma suyunun denize deşarj edilmesi sonucunda denizin kirleneceğini ifade etti.

'ALİAĞA'DA TESİSLERİN ZARARLARI ORTADA'

Aliağa'da yaşananları örnek gösteren Aslan, “Erzin ve Dörtyol’da yaşanacak olan bütün olumsuzluklardan İskenderun halkı da çok etkilenecektir. Her iki tesis bölgede ciddi çevre felaketlerine neden olacaktır. Aliağa'da çalışan petrokimya ve rafineri tesisinin çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar ortadadır. Dörtyol’da planlanan tesiste aynı zararları verecektir. Hammaddesi ve teknolojisi ithal olacak olan Erzin Polipropilen Tesisi cari açığın kapatılmasını sağlayamaz, aksine cari açığı arttıracağı açıktır" dedi.

'MAHKEMEDEN DOĞA VE HALK SAĞLIĞINDAN YANA BİR KARAR BEKLİYORUZ'

DAÇE olarak hukuk mücadelesini sürdüreceklerini vurgulayan Aslan, "Erzin Polipropilen Tesisinin bilimsel olmayan ÇED raporuna karşı açtığımız davanın bilirkişi raporu doğanın ve halk sağlığının lehinde görüş bildirdiği için ÇED olumlu raporu iptal edilmiştir. Bu gerçekler ortada iken ilgili firma aynı projeyi yapmak için tekrar farklı bir isim olan ByPolimer firma ismiyle yeniden ÇED başvurusu yapmıştır. Yeni olumlu ÇED raporunu Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak dava ettik. Mahkemeden doğadan ve halk sağlığından yana bir kararın çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Öne Çıkanlar