Timinciler Çayı artık siyah akıyor

Yayınlanma:
A+ A-
Aydın'da bir grup doğasever, Timinciler Çayı'nın siyaha büründüğünü görüntüledi. Çevredeki zeytinyağı işletmelerinin atıklarının çaya bırakıldığı öne sürüldü.

Artı Gerçek - Aydın'ın Koçarlı ilçesindeki Timinciler Çayı çevresinde doğa yürüyüşü yapan çevreciler, çevresinde zeytinyağı işletmeleri bulunan çayın siyaha büründüğünü gördü.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ile bir grup doğasever, Koçarlı ilçesinde dağlarda yürüyüşe çıktı. Grup, Cincin Mahallesi'ne geldiklerinde, bölgeden geçerek Büyük Menderes Nehri'yle birleşip, Bafa Gölü ve Ege Denizi'ne dökülen Timinciler Çayı'nın simsiyah aktığını fark etti.

63ce879d470a9b38446043bb.jpg

Sürücü ile yanındakiler, çayın bölgedeki zeytinyağı işletmelerinden salınan atık sular nedeniyle kirletildiğini iddia etti. Doğaseverler, 10 kilometre uzunluğundaki çaydaki kirliliği, cep telefonlarıyla da görüntüledi.

'KİRLETENLER HAKKINDA YAPTIRIM UYGULANMALI'

63ce8763470a9b38446043a4.jpg

Timinciler Çayı'nın kenarında açıklama yapan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü şöyle konuştu:

"Şu anda da Koçarlı ilçesinin dağlarında bir çayın yatağındayız. Burası çok güzel bir çay ancak simsiyah akıyor. Bunun nedeni zeytinyağı işletmelerinden derelere akıtılan zeytinyağı kara suyu atıklarıdır. Bu sular, çay vasıtasıyla Büyük Menderes Nehri'ne karışıyor. Menderes'i kirlettikten sonra Bafa Gölü Tabiat Parkı ile Ege Denizi'ne kadar gidiyor. Bunların mutlaka engellenmesi gerekiyor. Bu derelerin mutlaka Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerince denetlenip, kirletenler hakkında gerekli yaptırımları mutlaka uygulaması gerekiyor"

63ce879d470a9b38446043b1.jpg

'BU DOĞAYA HİÇ YAKIŞMIYOR'

Meryem Dere de "Doğa yürüyüşünde görmek istediğim en son görüntü bu. Bu doğaya hiç yakışmıyor. O kadar güzel ormanlar ve ağaçlar var. Çayın simsiyah suyu görünce çok şaşırdım. Olacak iş değil" diye konuştu.

'İNCELEME BAŞLATILACAK'

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Aydın İl Müdürlüğü yetkilileri ise Timinciler Çayı çevresindeki zeytinyağı işletmelerinde inceleme başlatılacağını bildirdi. Konuna ilişkin yapılan açıklamada, "Aydın'da faaliyette olan 180 zeytinyağı işletmesi var. Bu işletmelerden 168'i bugüne kadar denetlendi. Çevreyi kirlettiği belirlenenlere cezai işlem uygulandı. Kalan 12 işletme de en kısa sürede denetlenip, kirliliğe neden olan varsa cezai işlem yapılacak" denildi. Yetkililer, Timinciler Çayı kenarındaki zeytinyağı işletmelerinden bir bölümünün de daha önce denetlendiğini kaydetti. (DHA)

Öne Çıkanlar