İklim krizinde bir ilk: Avustralya'dan suya gömülmekte olan Tuvalu'nun vatandaşlarına oturma izni

İklim krizinde bir ilk: Avustralya'dan suya gömülmekte olan Tuvalu'nun vatandaşlarına oturma izni
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya hükümeti, deniz seviyesine yakın adalardan oluşan ve iklim krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Tuvalu'nun vatandaşlarına yaşama, çalışma ve okuma imkan tanıyacak.

Artı Gerçek - Avustralya, iklim krizinden olumsuz etkilenen ülkelerden Tuvalu'nun vatandaşlarına, yerleşme imkanı tanıyacağını açıkladı. Tuvalu hükümetiyle imzalanan anlaşmaya göre, her yıl 280 Tuvalu vatandaşının Avustralya'da yaşaması, çalışması ve okumasına imkan tanınacak. Anlaşmayla Avustralya, 11 bin nüfuslu Tuvalu’nun diğer ülkelerle olan güvenlik düzenlemeleri üzerinde veto yetkisine de sahip olacak.

Böylece ilk kez, iklim krizinin oluşturduğu tehdit nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarına oturma imkanı tanınmış oldu.

'GELİŞMİŞ ÜLKELERİN YARDIM SORUMLULUĞU VAR'

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Tuvalulu mevkidaşı Kausea Natano, Cook Adaları'nın ev sahipliğinde yapılan Pasifik Adaları Forumu'nda (PIF) ortak basın toplantısı düzenleyerek anlaşmayı ilan etti.

Albanese, deniz seviyesine yakın adalardan oluşan Tuvalu'nun, iklim krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer aldığını anımsattı. Tuvalu'nun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Albanese, "Gelişmiş ülkelerin yardım sorumluluğu olduğuna inanıyorum ve biz de tam olarak bunu yapıyoruz" dedi.

'UMUT IŞIĞI'

Tuvalu Başbakanı Natano ise anlaşmayı "umut ışığı" olarak nitelendirdi. Natano, anlaşmanın aynı zamanda bölgesel istikrarı, sürdürülebilirliği ve refahı sağlamaya yönelik ileriye doğru atılmış "büyük adım" olduğunu söyledi. (AA)

Öne Çıkanlar