İklim krizinde tehlikeli eşik ilk kez aşıldı: 2 derece üzeri ısınma ölçüldü

İklim krizinde tehlikeli eşik ilk kez aşıldı: 2 derece üzeri ısınma ölçüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Kopernik İklim Değişikliği Servisi'nden Samantha Burgess, bilim insanlarının iklim için yaşamsal önemini vurguladığı 2 derecelik ısınma eşiğinin 17 Kasım'da ilk kez aşıldığını açıkladı. Cuma günü, sanayi öncesi döneme kıyasla 2,06 derecelik artış ölçüldü.

Artı Gerçek - Dünya'nın ortalama hava sıcaklığı, uzmanların yıllardır gezegen ve ekosistemleri üzerinde geri döndürülemez etkileri olacağı konusunda uyarıda bulunduğu kritik eşiği aştı. Küresel ortalama sıcaklığı geçen cuma, sanayileşme öncesi seviyenin ilk kez 2 derece üstüne çıktı.

TARİHİN EN SICAK 17 KASIM'I

Avrupa merkezli Kopernik İklim Değişikliği Servisi'nin Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, 17 Kasım'da kaydettikleri ortalama küresel sıcaklığın 1991-2020 arasındaki ortalamaların 1.17 derece üzerine çıkarak rekor kırdığını belirtti. Burgess, "En iyi tahminimize göre bu, küresel sıcaklığın 1850-1900 (veya sanayi öncesi) seviyelerinin 2 derece üzerine (2,06°C) ilk kez çıktığı gündü" dedi.

2 DERECE NEDEN KRİTİK?

2 derece ısınma, bilim insanları tarafından yaşamsal bir eşik olarak görülüyor. Birleşmiş Milletler'in İklim Zirvelerinde küresel ısınmanın 1,5 santigrat derece ile sınırlandırılması gerektiği vurgulanırken, 2015 Paris Anlaşması da küresel ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı 2 derece ile sınırlandırmayı, 1,5 derecenin altında tutmaya çalışmayı amaçlıyor. Zira 1,5 derece eşiğinin aşılması insanlar, hayvanlar ve ekosistemler üzerinde çok daha ağır etkilere yol açacağı, buzullardaki erimeyi hızlandıracağı, aynı zamanda orman yangınları, kuraklık ve sel felaketleri gibi aşırı hava olaylarını artıracağı belirtiliyor.

'BİR GÜNDEN BİR ŞEY OLMAZ' MI, OLUR MU?

Kopernik İklim Değişikliği Servisi'nin Direktör Yardımcısı Burgess, 17 Kasım'da bu eşiğin kısa süreliğine aşılmasının şu an için kalıcı görünmediğini söylese de, bunun uyarıcı bir semptom olduğunu vurguladı. CNN International'a konuşan Burgess, "2 derece ısınmanın üzerinde tek bir gün Paris Anlaşması'nın ihlalini göstermez ama uluslararası alanda üzerinde uzlaşılan limitlere nasıl yaklaştığımızı gösterir. Önümüzdeki günlerde ve yıllarda 1.5 ve 2'şer derecelik artışları daha sık görmeyi bekleyebiliriz" dedi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar