'İktidar, enerji şirketlerine dikensiz gül bahçesi sunuyor'

'İktidar, enerji şirketlerine dikensiz gül bahçesi sunuyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ekim 2020 16:27
A+ A-
Ekoloji Birliği, Meclis'e sunulan elektrik piyasası kanunun değişikliğinin doğa, yaşam alanları, yer altı-yer üstü zenginliklerin sermayenin talanı için bir yol temizliği olduğunu açıkladı.

Ekoloji Birliği, Meclis’e sunulan "Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" teklifine dair yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Kanunun doğa, yaşam alanları, yer altı ve yer üstü demeden sermaye gruplarının talan ve yağma etmesine yönelik bir yol temizliği olarak değerlendirilen açıklamada, iktidarın, halkın talepleri yerine kapitalistlerin çıkarlarına göre hareket ettiği belirtildi. Kanunla enerji şirketlerine dikensiz gül bahçesinin sunulduğuna yer verilen açıklamada, "Bu kabul etmiyoruz; talan ve yağma teklifinin geri çekilmesini istiyoruz" denildi. 

‘İKTİDAR VE ŞİRKETLER EL ELE YIKIYOR’ 

Kanun teklifinin maddelerinin olumsuzlukları belgeleyerek rapor haline getirdiklerinin paylaşıldığı açıklamada, "Ancak biliyoruz ki, iktidar, bizim görüşlerimizi değil sermaye gruplarının görüş ve taleplerini dikkate alacaktır. Yasa teklifini bütüncül olarak değerlendirmek zorundayız. Ülke genelinde 766 maden sahasının ihale edilmeye başlandığını düşündüğümüzde yeni teklifin nedeni daha iyi anlaşılacaktır. Teklife dair alt komisyon tutanakları da göstermiştir ki sektör temsilcileri ve iktidar tam bir uyum içinde, maden, enerji, petrol şirketlerinin önündeki engel olarak duran mülkiyet hakları, koruma kanunları ve kamusal denetimler ortadan kaldırılmaya, kamu çıkarları şirketlere devredilmeye çalışılmaktadır" ifadelerine yer verildi.  

‘MÜCADELE BİRLİĞİNE ÇAĞIRIYORUZ’ 

Ayrıca, teklifte şirketlerin yatırımlarında altyapı hizmetlerinin de kamu tarafından sağlanmasının öngörüldüğüne işaret edilen açıklamanın devamında, şöyle denildi: "Yani şirketler hem doğa ve yaşam alanları kirletecek, yaşanmaz yapacak hem de bunun olması için altyapı halkın parasıyla karşılayacak. Bu da iktidarın sermaye gruplarıyla ilişkisini ortaya koymaktadır. Şirketlere dikensiz gül bahçesi sunuluyor. Bugüne kadar çıkarılan ve uygulanan maden ve enerji yasaları-politikaları kapitalizmin saldırını kolaylaştıran ve sermaye gruplarına olanaklar tanıyan bir özellikte iken, şimdi halkın mücadelesi sonucu zor durumda kalan yerli ve yabancı sermaye gruplarının doğayı, yaşam alanlarını daha rahat talan ve yağma etmesinin yolu açılmak isteniyor. Maden ve enerji yasasında yapılmak istenen değişiklikle tarım alanları, ormanlar, dereler, göller, denizler daha fazla kirlenecek; iklim değişikliği hızlanacaktır. Bu yasa teklifi de göstermektedir ki, sorun yalnızca ekolojik yıkım değil, kapitalizmim bir saldırısıdır. Bu nedenle yasa teklifinin geri çektirilmesi için emek, demokrasi mücadele güçleri ile ekoloji mücadelesi veren güçler birlikte hareket etmek zorundadır. Bu gerçeklikle yasa teklifinin geri çekilmesini sağlamak için Ekoloji Birliği olarak mücadele birliğine çağırıyoruz." 

Öne Çıkanlar