Keban Barajı Gölü'nde binlerce martı ölü bulundu: Bölge sakinleri İliç'ten sızan siyanürden kuşkulanıyor

Elazığ'da Keban Baraj Gölü kıyılarında binlerce martı ölü bulundu. Yaşanan bu durum, bölge sakinleri tarafından İliç'te meydana gelen maden faciasının hemen ardından çevreye sızan siyanürün sonucunda olabileceğini akıllara getirdi.

Artı Gerçek- Elazığ Ağın ilçesi'nde Keban Baraj Gölü kıyılarında çok sayıda martının ölmesi vatandaşları tedirgin etti. Keban Fırat Kültür Sanat Arama Kurtarma Spor Kulübü Başkanı Fethi Oruç “Burada binlerce martı ölmüş. Bu martı ölümleri, İliç'teki altın madenindeki siyanürden kaynaklı olabileceğinin delili olabilir. Yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce bu doğaya verilen zarara, katliama son verilsin” dedi.

Elazığ Ağın ilçesi'nde Keban Baraj Gölü kıyısında çok sayıda martının ölmesi vatandaşları kaygılandırıyor. Gölde yaşanan martı ölümlerini video kaydına alan Fethi Oruç, martı ölümlerinin İliç felaketinden sonra Keban Baraj Gölü'ne siyanür sızıntısı olmasından kaynaklanmış olabileceğini söyleyerek yetkililerden çözüm istedi.

"MARTI ÖLÜMLERİ İLİÇ FACİASININ SONUCU OLABİLİR"

Elazığ Ağın'a bağlı Kaspınar Köyü'nün Keban Barajı Gölü'ne bağlı sahilinde yaşanan olayda, Oruç, yaşam mücadelesi veren martılar olsa da binlerce martının öldüğünü söyledi ve şöyle konuştu:

"Bu martı ölümleri İliç'teki altın madenindeki siyanürden kaynaklı olabileceğinin delili olabilir bunlar. Hayvanlar yaşam mücadelesi veriliyor. Yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce bu doğaya verilen zarara, katliama son verilsin. Hayvanlar can çekişiyor. Kalan martılar da muhtemelen ölecek. Sahil boyu, hatta baraj gölünün tamamını kaplamış martı ölümleri var." dedi.

martiii.png

"BEN BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR HAYVANIN, CANLININ ÖLÜŞ ŞEKLİNİ GÖRMEMİŞTİM"

Ağın İlçesi'nde Baraj gölü yakınında Kaşpınarı Köyü'nde yaşayan Salih Genç martı ölümlerinden duyduğu üzüntüyü ifade ederek şöyle konuştu:

"Şehir merkezinde arkadaşlardan duyum aldık. Sahilde martıların ölümüyle ilgili. Koşarak buraya geldik. Hakikaten biz 3-5 tane sanıyorduk. Ama buralarda onlarca, yüzlerce martının öldüğünü gördük. Hatta can çektiklerine şahit olduk. Ben bugüne kadar böyle bir hayvanın, canlının ölüş şeklini görmemiştim. İzlemek bile çok kötü. Arkamızda görünen bir ada var. Orası Martı Adası, bu hayvanların burada şarkı söyledikleri alanlar. Şu anda orada kimse yok. Martılar da maalesef kıyı şeridinde hayatları bitmiş vaziyette, ters dönmüş. Bu görüntü hoş bir görüntü değil. Çok üzüldük. Bu nedir? Nedendir? Bir takım şeyleri söyleyebiliriz ama büyük bir ihtimalle İliç’te meydana gelen kazanın facianın, dehşet verici örneklerini de sanırım biz Keban Baraj Gölü Havzası’nda da, Ağın’da da göreceğiz. Bu konuda üzgünüm. Ve İnsanların daha duyarlı olmalarını ve bir önlem alınması gerektiğini belirtmek isterim."

"GÖLDEKİ BÜTÜN MARTILAR ÖLMÜŞ"

Ağın ilçe sakini olan Oktay Kılıç ise toplu ölümler daha sık görülmeye başladıklarını, kıyıya ve baraja gelmekten korkar olduklarını söyledi. Bu sürecin kısa zamanda ilgili makamlara iletilmesini ve ölümlerin sebebinin araştırılarak sağlıklı bilgilendirilmeler yapılmasını rica eden Kılıç şöyle konuştu:

“Ağın İlçesi Karakaş köyü altındaki toplu martı ölümlerini gördükten sonra gelip yerinde gözlem yaptık. Gördüğümüz konu vahşet. Göldeki bütün martılar ölmüş. Hatta kıyıda zaman zaman ölmüş küçük balıklarla karşılaştık. Yıllardır bu coğrafyada yaşadığımız için, suyundan içtiğimiz, çay demlediğimiz Keban Barajı'nda siyanürle altın arama çalışması başladığı andan itibaren İliç'te, suyun rengi dahil olmak üzere canlıların bütün ekosistemi değişti."

ATATÜRK BARAJI'NDA DA MARTI ÖLÜMLERİ

Benzer bir olay Adıyaman'da Atatürk Barajı Gölü'nde yaşandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğü ekipleri, Çobandede köyünde Atatürk Barajı kıyısında ölmüş martıların olduğu ihbarı üzerine çalışma başlattı.Numune aldıkları martıları toplayan ekipler, örnekleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne gönderecek.

Köy Muhtarı Emrah Demirbay, gazetecilere yaptığı açıklamada, martı ölümleriyle karşılaşmaları üzerine durumu yetkilileri bildirdiklerini belirterek, "Daha önce böyle bir durum hiç olmadı. Bizde bir tedirginlik başladı. Ekipler numune aldılar. Ölüme neyin sebep olduğuna ilişkin sonuçları biz de bekliyoruz." dedi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar