Kavacık Köyü OSB'ye karşı bir kez daha kazandı

Kavacık Köyü OSB'ye karşı bir kez daha kazandı
Yayınlanma:
A+ A-
Edirne'deki Kavacık köylüleri, köyün merasına organize sanayi bölgesi (OSB) kurulmasına karşı verdikleri hukuk mücadelesini bir kez daha kazandı. Beş yıl süren mücadelede nihai kararın Danıştay tarafından verilmesi bekleniyor.

EDİRNE- Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü sakinleri köyün merasına organize sanayi bölgesi (OSB) kurulmasına karşı verdikleri hukuk mücadelesini bir kez daha kazandı.

Uzunköprü’ye bağlı Kavacık Köyü merasına yapılmak istenen karma organize sanayi bölgesi için Edirne İdare Mahkemesi'nde görülen dava geçen ay köy halkı lehine sonuçlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işe OSB yönetimi karara itiraz etti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 10’ncu İdari Dava Dairesi itirazı oy birliğiyle reddetti. Kavacık Köyü halkı meralarına OSB kurulmaması için 2018 yılında başlattıkları hukuk mücadelesini bir kez daha kazanmış oldu.

Beş yıl süren mücadelede nihai kararın Danıştay tarafından verilmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Kavacık Köyü'nün merası 2018 yılında üst ölçekli plan değişikliğiyle Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanı ilan edildi. Köy halkı aynı yıl Danıştay 6’ncı Dairesi’ne başvurdu. Daire geçen aralık ayında köy halkını haklı bularak projeyi iptal etti.

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleriyle Edirne Valiliği Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü OSB'nin kurulmasında kamu yararı olduğunu savunarak yeniden süreç başlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da projeye onay verdi.

Kavacık Köyü Ceviz ve Badem Üreticileri Derneği, Sınırlı Sorumlu Kavacık Köyü Tarımsal Kalkıma Kooperatifi ve Kavacık Köyü tüzel kişiliği ile köy halkından 27 kişi Edirne İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı.

'KAMU YARARI YOK'

Davada, bakanlık oluruyla yargı kararlarının sonuçlarının ortadan kaldırmaya çalışıldığı, OSB için alternatif alan araştırması yapılmadığı, Edirne ve Trakya bölgesi'nde OSB doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaşmadığı vurgulanarak merada OSB kurulmasında ve tarım arazilerinin tarım dışı kullanıma açılmasında hiçbir kamu yararı bulunmadığı vurgulandı.

Edirne İdare Mahkemesi'nde geçen ağustos ayında görülen duruşmada, oy birliği ile yürütmenin durdurulmasına karar verildi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar