Keşan'da susuzluk tehlikesi sürüyor: Belediyeden bir kez daha tasarruf çağrısı

Keşan'da susuzluk tehlikesi sürüyor: Belediyeden bir kez daha tasarruf çağrısı
Son yağışların Edirne’nin Keşan ilçesine içme suyu sağlayan Kadıköy Barajı’na katkısı olmadı. Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran, alarm durumunun devam ettiğini belirterek bir kez daha tasarruf çağrısı yaptı.

EDİRNE - Son dönemde etkili olan sağanak yağmur Meriç, Tunca ve Ergene Nehirlerinde su seviyesini artırırken, Keşan ilçesinin içme suyunun sağlandığı Kadıköy Barajı’na etkisi olmadı. Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran, yağışların beklenen oranda etkili olmadığını vurgulayarak 'tasarrufa devam' çağrısı yaptı.

'DOLULUK ORANI YÜZDE 6'YA ÇIKTI'

Kuraklığın Kadıköy Barajı’nın boşalmasına neden olduğunu hatırlatan Başaran, "Barajımız yüzde 4’lük doluluk oranı ile son yılların en düşük seviyesine gerilemişti. Geçtiğimiz günlerde düşen yağışlar sonrasında 1 milyon 100 bin metreküp su gelmesiyle birlikte barajımızdaki doluluk 3 milyon 400 metreküpe, yani yüzde 6’ya ulaştı. düşen yağışlar barajdaki doluluğa etki etmedi diyebiliriz. Halen kritik seviyelerdeyiz” diye konuştu.

a717fac4-0f16-4ed5-80ca-77e5811ac55e.jpg

'SUYU DİKKATLİ KULLANALIM'

Yağışların bekleneni vermediğini dile getiren Erhan Başaran, dip suyunu çekmek için platform kuracaklarını söyledi. Keşan halkını tasarrufa devam etmeleri konusunda uyaran Başaran, "Susuz kalmamak için çözüm yolları üretmeye devam ediyoruz ancak herkesin duyarlı olmasını bekliyoruz. Suyu tasarruflu kullanmalıyız. Yüzünüzü yıkarken, dişinizi fırçalarken, abdest alırken, duş alırken, araba yıkarken suyu lütfen dikkatli kullanalım" dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar