KESK Adıyaman Şubeler Platformu: Halk 9 aydır toz soluyor

KESK Adıyaman Şubeler Platformu: Halk 9 aydır toz soluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Adıyaman, depremde ağır hasar alan binaların yıkımından kaynaklı toz bulutuyla karşı karşıya. KESK Adıyaman Şubeler Platformu, halkın 9 aydır toz solduğuna dikkat çekti ve "Gereğini yapmayan kamu otoritesi ile de helalleşmeyeceğiz, hesaplaşacağız” dedi.

Artı Gerçek - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adıyaman Şubeler Platformu, ağır hasarlı binaların yıkımı nedeniyle oluşan toz bulutunun neden olduğu sorunlara dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Kent merkezi Yeni Mahalle’de bulunan depremde ağır hasar alan ve yıkımı devam eden Güzel Yalı Sitesi önünde yapılan açıklamaya KESK bileşenlerinin yanı sıra çevrede ikamet eden vatandaşlar katıldı. “Yıkım, toz ve enkaz depremin 9’uncu ayı sadece toz soluyoruz” yazılı pankartın açıldığı açıklamada platform adına ortak basın metnini Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adıyaman Şube Eşbaşkanı İbrahim Halil Aydın okudu.

'BU SAĞLIKSIZ VE HASTALIKLI DURUMA MÜDAHALE EDİLMELİ'

Depremin yaşandığı 6 Şubat tarihinden bu yana sorunların katmerlendiğini belirten Aydın, sağlık, eğitim başta olmak üzere kamu hizmetlerine erişimde yaşanan sorunlara dikkati çekti. Yıkımlar nedeniyle yaşanan toz sorununun insanların yaşam haklarını tehdit ettiğini dile getiren Aydın, şu soruları yöneltti:

“Depremden sonra böylesi bir yıkım ve yıkımın sonucunda oluşan toz ikincil, üçüncül travmalara neden olmaktadır. Sağlık müdürlüğü ve Sosyal güvenlik kurumu müdürlüğü ya da bakanlıkları derhal göreve çağrılmalı bu sağlıksız ve hastalıklı duruma müdahale etmelidir. Bizim bu gördüklerimizi ilimizde yaşayan yetkililer görmüyor mu? Onlar bu kentte yaşamıyor mu? Onların çocukları, sevdikleri bizim soluduğumuz havayı solumuyor mu? Üç maymunu oynamaktan ne zaman vazgeçecekler?”

'YAŞANAN HUKUKSUZLUĞU AFFETMEYECEĞİZ'

Tozların birçok hastalığa neden olduğunu vurgulayan Aydın, “Yaşanan hukuksuzluğu affetmeyeceğiz. Deprem gününden bugüne yaşadıklarımızı, kaybettiğimiz yakınlarımızı, yaşatılan acıları unutmadık, unutturmayacağız. Yaşananlara göz yuman, sessiz kalan, gereğini yapmayan kamu otoritesi ile de helalleşmeyeceğiz, hesaplaşacağız” şeklinde konuştu.

‘YÜRÜRLÜĞE AYKIRI HAREKET’

Ardından söz alan Adıyaman Tabip Odası Şube Başkanı İsmail Tosun, yıkım sırasında ayrıştırmaya dikkat edilmediğini, yetkililerin bu konuda eksik çalışmalar yürüttüğünü ve yürürlüğe aykırı hareket ettiğini söyledi.

Açıklama alkışlarla son buldu. (MA)

Öne Çıkanlar