Konya Ovası'da 'kuraklık' hasarı: 'Durum gün geçtikçe kötüye gidiyor'

Konya Ovası'da 'kuraklık' hasarı: 'Durum gün geçtikçe kötüye gidiyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Konya'da, yılda yaklaşık 2,5 milyon ton buğday üretilirken bu yıl yağışların azalmasıyla birlikte kuraklığa dikkat çekildi. Karatay Ziraat Odası Başkanı, ‘Yağışsız ortam devam edecek olursa; bu oran yüzde 100 kurak alana doğru gidiyor’ dedi.

Artı Gerçek - 'Türkiye'nin tahıl ambarı' olarak kuraklığın yaşandığı Konya Ovası'nda, beklenen yağışlar düşmediği için tehlike artıyor. Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, "Konya Havzası'nda, durum gün geçtikçe kötüye gidiyor. Şu anda sahada 3'te 2 hasar var. Kurak alanlarda yüzde 50, yüzde 70 arasında sıkıntı var" dedi.

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, kuraklık nedeniyle ekilen ürünlerin zarar görmeye başladığını söyledi. Kavuneker, söz konusu zararın yağışsız geçen her gün daha da artacağını belirterek, şunları söyledi:

"Konya Havzası'nda, durum gün geçtikçe kötüye gidiyor. Hala yağmur veya kar yok. Eskiden bu zamanlarda, kapıdan dışarıya çıkamıyorduk. Ekim ve kasım aylarının sonuna doğru çok hafif yağışlar oldu.

O yağışlardan dolayı tohum çimlendi, ama toprağın altında kaldı ve bozulmaya yön tuttu.

Şu anda sahada 3'te 2 hasar var. Kurak alanlarda yüzde 50, yüzde 70 arasında sıkıntı var. Yağışsız ortam devam edecek olursa; bu oran yüzde 100 kurak alana doğru gidiyor.”

'İNSAN YAŞAMI İÇİN ÖNEMLİ OLAN; HAVA, SU VE GIDA'

"Suyu, çiftçisinden esnafına, sanayicisine, ev kadınına kadar çok tasarruflu kullanmamız lazım” diyerek Su kullanımının önemine de dikkat çeken Kavuneker. “Dünyada su ile gıdaya ulaşamazsak; hayat diye bir şey kalmaz. Ne teknolojinin ne de başka bir şeyin önemi var.İnsan yaşamı için önemli olan; hava, su ve gıda. Onun için hep birlikte suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.(DHA)

Öne Çıkanlar