Manisa'da fabrika yangını: Çevreye kimyasal atıklar yayıldı

Manisa'da fabrika yangını: Çevreye kimyasal atıklar yayıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Manisa'da yangın çıkan fabrikada kimyasal atıklar çevreyi kirletti. Fabrikanın lisansının iptal edildiği ve yaklaşık 15 milyon TL ceza kesildiği öğrenildi.

Artı Gerçek - Manisa’nın Yunusemre ilçesi Evranos Mahallesi’nde bulunan Batı Atık A.Ş. depolama tesisinde sabah saatlerinde çıkan yangın kontrol altına alındı. Tesiste yanan birçok kimyasal madde gökyüzünü siyaha büründürürken, madeni yağ, boya ve çeşitli kimyasal maddeler çevreye yayıldı. Asit maddesinin toprağa yayıldığı görülen yangında, sürekli gaz ölçümü yapıldı, itfaiye ekipleri maske ve oksijen tüpüyle çalıştı.

LİSANSI İPTAL EDİLMİŞ

Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü bölgede incelemelerde bulundu. Yangınla ilgili yapılan açıklamada, “2022 yılında faaliyetlerine son verilen ve Çevre Lisansı iptal edilen Batı Atık A.Ş. firması tesisinde mevcut olan ve işletme tarafından bertarafa gönderilmeyen atıklar sebebiyle yangın çıkmıştır. Yangın dolayısıyla ortaya çıkan kirlilik sebebiyle numune alım işlemleri tamamlanmıştır. İşletmeye Çevre Kanunu 20 (v) maddesi gereğince 27 milyon lira idari yaptırım işlemi uygulanacaktır. Yangına ilişkin adli ve idari soruşturma devam etmektedir" denildi.

Öte yandan tesise daha önce de 1 milyon 677 bin, geçtiğimiz Temmuz ayında ise 13,5 milyon TL para cezası kesildiği öğrenildi. (MA)

Öne Çıkanlar