Manisa'da JES ihalesine hiçbir şirket girmemiş: Mücadelenin kazanımı

Manisa'da JES ihalesine hiçbir şirket girmemiş: Mücadelenin kazanımı
Yayınlanma:
A+ A-
Manisa’da, 14 jeotermal kaynak ve iki doğal mineralli su arama ve işletme sahası yapılan ihaleye herhangi bir şirketin girmediği ortaya çıktı. Avukat Çıvgın, "Devam eden davalar gösteriyor ki Manisa’da jeotermal saldırısı devam edecek" dedi.

İZMİR - Manisa'da zeytinlikler, üzüm bağları, tarım arazileri ve ormanlardan oluşan 43 bin 577 hektarlık alanı Jeotermal Enerji Santrallerine (JES) açacak ihale 11 Ekim'de yapıldı.

Çevre dernekleri ve Manisa halkı ihalenin yapıldığı Manisa Defterdarlığı önünde eylem yaptı.

'HALKI TOPRAĞINI SAVUNMAYA ÇAĞIRIYORUM'

Artı Gerçek’e konuşan Salihli Çevre Derneği avukatı Yıldıray Çıvgın, ihaleye hiçbir bir şirketin girmediğini belirtti.

Çıvgın, “Öğrendiğimiz kadarıyla herhangi bir şirket ihaleye girmemiş. Bu ihalelere herhangi bir şirketin girmemesini Manisa halkında son dönemde gelişen JES’e karşı gelişen direnişe bağlıyorum. Çok ciddi bir mücadele veriyoruz ve ihale sonucu da bu mücadelenin bir kazanımıdır ancak yeniden ihaleye çıkılması söz konusu. İhale süreçleri ve devam eden davalar gösteriyor ki Manisa’da jeotermal saldırısı devam edecek. Manisa halkına bu toprakları koruma adına büyük bir iş düşüyor. Tüm Manisa halkını toprağını savunmaya çağırıyorum" dedi.

whatsapp-image-2023-10-31-at-10-07-59.jpeg

Salihli Çevre Derneği avukatı Yıldıray Çıvgın

EN AZ 17 JES VAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekilleri tarafından hazırlanan 2021 yılında hazırlanan Jeotermal Enerji Santrallerinin Çevresel Etkileri Raporu’na göre Manisa’da 17 jeotermal enerji santrali bulunuyor.

'TOPRAKTA VE SUDA BOR KİRLİLİĞİ VAR'

Manisa'nın Türkiye'nin büyük üzüm üreticisi olduğunun vurgulandığı raporda, Alaşehir ilçesinde özellikle JES’lerin yoğun olduğu bölgelerde yapılan araştırmalarda yeraltı sularının yüksek bor içerdiği, topraklarda bor kirlenmesinin olduğu ve bağların büyük bir kısmında bor toksisitesinin gözle de belirgin olarak görüldüğü araştırma sonuçlarında yer almaktadır" denildi.

KARARLAR MAHKEMEDEN DÖNÜYOR

Jeotermal kaynak arama ve jeotermal elektrik santralleri ile ilgili açılan davalarda mahkemeler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın vermiş olduğu pek çok 'ÇED' kararını iptal etti. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar