Mersin'de fabrikalar atıklarını sulama kanalına bırakıyor

Yayınlanma:
A+ A-
Mersin'in Akdeniz ilçesinde, fabrikalar tarafından sulama kanalına bırakılan atıklar halk sağlığını tehdit ediyor. İncelemelerde bulunan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, sorunun çözülmesi için çağrı yaptı.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin'in Akdeniz ilçesinde fabrikalar atıklarını Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait sulama kanalına bırakıyor. Kanalın yüzeyinde katı tabaka oluşturan atıklar, etrafa kötü bir koku yayıyor. Başta Sarıibrahimli Mahallesi olmak üzere çevredeki birçok mahalle durumdan şikayetçi. Yıllardır başvurmadık kapı bırakmadıklarını dile getiren Sarıibrahimli halkı sorununun çözülmemesine tepkili.

YEŞİL SOL PARTİ HEYETİ HALK TOPLANTISI YAPTI

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Akdeniz Belediye Meclisi üyeleri, partisinin il ve ilçe örgütüyle birlikte Sarıibrahimli mahallesine giderek halkın sorunlarını ve taleplerini dinledi.

'YETKİLİ KURUMLAR TOPU BİRBİRİNE ATIYOR'

Yeşil Sol Partili Bozan, fabrika atıklarından dolayı oluşan kokunun yaşamı çekilmez hale getirdiğini söyledi. Yetkili kurumların topu birbirine attığını vurgulayan Bozan, Valilik, Büyükşehir ve Akdeniz Belediyeleri ile DSİ'ye sorunun çözülmesi için çağrı yaptı.

'KOKUDAN BİR SAAT BİLE DURAMAZSINIZ'

Bozan, "Birkaç fabrika daha fazla kazanacak diye insanların hayatlarını çekilmez hale getirmeye kimsenin hakkı yok. Burada yaşayan insanların yaşam hakkı tehdit ediliyor. Hem Mersin’de hem de Meclis boyutuyla bu sorunu çözmek için elimizden gelen herşeyi yapacağız. Gerekirse bu kurumların hepsine teker teker gideceğiz. Diyeceğiz ki 'Gelin eğer siz burada bu kokudan durabiliyorsanız o zaman tamam, bizim buradaki yurttaşlarımız da yaşayabilir'. Ama eminim ki buraya geldiklerinde kokudan tek bir saat dahi duramayacaklar, kaçıp gidecekler. İlgili kurumlara sesleniyorum: Topu birbirinize atmayı bırakın. Halk sağlığını tehdit eden bu sorunu çözün” dedi.

'SORUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDIK'

Akdeniz Belediye Meclis üyesi Özgür Çağlar da konuyu belediye meclisinin gündemine taşıdıklarını ancak çözüm olacak bir sonuç alamadıklarını söyledi. Çağlar, Akdeniz Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Gültak’ın kendi ilçe sınırları arasında kalan bir mahallenin yaşadığı bu problemi, kirliliğe neden olan fabrikayı ziyaretinde bir cümleyle dahi gündeme getirmediğini söyledi.

Öne Çıkanlar