Mersin'de mermer ocağına mahkeme 'dur' dedi

Mersin'de mermer ocağına mahkeme 'dur' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin'de yapılmak istenen mermer ocağı projesi için odalar ve çevre derneklerinin açtığı davada Mersin 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda, mermer ocağının ormana, zeytinliklere ve su kaynaklarına zarar vereceği vurgulandı.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin Valiliği, Bozyazı ilçesine bağlı Karaisalı ve Tekedüz mahallelerinin yakınında mermer ocağı açmak isteyen Natürelmar Madencilik şirketinin başvurusu üzerine 'ÇED gerekli değildir' raporu verdi. Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Anamur-Bozyazı Ziraat Odası ve yöre halkı kararın iptali için Mersin 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

'TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ZARARLAR VERİR'

Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti, mermer ocağı kurulmak istenen alanın çevresinde seralar, tarım ve orman alanları, zeytinlikler ve su kaynakları bulunduğuna dikkat çekerek madencilik faaliyetinin neden olduğu toz ve gazın telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini vurguladı. Bilirkişi raporunu dikkate alan Mersin 2. İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararı verdi.

whatsapp-image-2023-10-02-at-17-34-33-1.jpeg

'KARAR BÖLGE HALKINI MEMNUN ETTİ'

Artı Gerçek'e konuşan yöre halkının avukatı Seyda Afyoncu, “Açtığımız davada Valiliğin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararının durdurulmasına karar verildi. Bu karar yaşam alanları için mücadele eden bölge halkını memnun etti. Şirket artık sahaya giremeyecek, itiraz yolu kapalı. Davanın da benzer şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar