Mersinliler plastik yakma tesisine karşı isyanda: 'Kanser olmak istemiyoruz'

Yayınlanma:
A+ A-
Mersin'de bulunan plastik atık yakma fabrikaları, geri dönüşüm tesisleri gibi işyerlerinin çevreye yaydığı kötü koku, sebep olduğu hava kirliliği mahalle sakinlerini isyan ettirdi. Mahalle sakinleri, “Kanser olmak istemiyoruz" diyerek eylem yaptı.

Abidin Yağmur


MERSİN - Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi ile Toroslar ilçesine bağlı Yalınayak Mahallesi'nin kesiştiği bölgede, yerleşim yerlerinin yakınında plastik atık yakma fabrikaları, geri dönüşüm tesisleri, hurda depoları ve beton fabrikaları bulunuyor. Mahalle sakinleri bu tesislerin çevreye yaydığı kötü kokular ve yarattığı hava kirliliğiyle yıllardır mücadele ediyor. Halk, belediyelere, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne defalarca dilekçe vermesine rağmen tesisler faaliyetlerini sürdürüyor.

RUHSATLARI İPTAL EDİLDİ AMA TESİSLER ÇALIŞIYOR

Mahalle sakinleri, birçoğu mahkemelik olan, haklarında kapatma kararları bulunan, Gayri Sıhhi Müessese ruhsatı iptal edilen ama çalışmayı sürdüren tesislerin kapatılması için bir kez daha seslerini duyurmaya çalıştı. “Kanser olmak istemiyoruz”, “Temiz hava solumak istiyoruz”, “Yavaşça ölüyoruz” yazılı pankartlar taşıyan mahalle sakinleri protesto eylemi yaptı.

mersin1.jpg

'PLASTİK YAKMAK İÇİN UYKU SAATİMİZİ BEKLİYORLAR'

Mahalle sakinlerinden Kader Onaran, "Dört yıl önce bu mahalleye geldiğimde hiçbir sağlık sorunum yoktu. Dört yılın sonunda raporlu astım ilaçları kullanıyorum. Evlerimiz buraya çok yakın. Genelde bunlar granül yaktığı için bizim uyku saatimizi bekliyorlar. Ben astım hastası olduğum için gece 04.00- 05.00 gibi boğaz tıkanıklığı oluyor ve uykumdan uyanıyorum. Her gece oluyor bu. Mahallemizde bir kadın kanser oldu, iki göğsü alındı. Sıra yavaş yavaş bize geliyor. Temiz hava solumak istiyoruz” dedi.

mersin-2.jpg

'KAPATMA KARARLARI UYGULANMIYOR'

Mahalleliye destek veren Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Abdurrahman Yıldız da "Buradaki bazı tesislerin kapatılmasına ilişkin mahkeme kararı var ama Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu mahkeme kararını uygulayamıyor. Bu sadece bir çevre problemi değil, aynı zamanda bir güvenlik meselesi haline gelmiş. Avrupa’dan bize defacto olarak ithal edilen granüller öyle bir hale geldi ki 500 yıl boyunca bizim tarım arazilerimizin olduğu yerlerden, su kaynaklarımızın olduğu yerlerden temizlenemeyecek" diye konuştu.

'KURUMLAR TOPU BİRBİRİNE ATIYOR'

HDP Mersin İl Başkanı Bedriye Kuş da "Bu mahallede yaz aylarında insanlar kapı pencerelerini bile açamıyordu. Balkonuna çamaşır asamıyordu. Burada birçok insan kanser oldu. İnsanlar çocuklarını dışarı çıkaramıyorlardı çünkü nefes alamıyorlardı. Bunu belediyelere ve Çevre Şehircilik Müdürlüğüne taşıdık. Ancak ilçe belediyesi Toroslar topu Akdeniz’e attı. Akdeniz Büyükşehir'e attı, Büyükşehir, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne attı. Herkes topu birbirine atıyor, sorunu kimse üstlenmiyor. Ruhsatsız şekilde bu fabrikalar işletiliyor. Yetkili olsa her kimse görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu fabrikaların bir an önce kapatılması gerektiğini, bu insanların rahat bir nefes alması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İTALYAN BASININDAN SONRA İSPANYOL BASINI DA MERSİN'DE

Akdeniz ve Toroslar ilçelerinin kesiştiği noktada bulunan plastik atık yakma fabrikaları Avrupa basınının da gündeminde. İngiltere ve İtalya’dan ithal edilen plastik atıklar Mersin ve Adana’daki tesislere getiriliyor ve bu tesislerde yakılarak granüle dönüşüyor. Bu yöntemin küresel ölçekte yarattığı çevresel sıkıntılar geçtiğimiz aylarda Avrupa Parlamentosu'nda konuşuldu ve İngiltere’ye yönelik eleştiriler dile getirildi.

Geçtiğimiz ay İtalya’dan bir televizyon ekibi Mersin’e gelerek çekimler yaptı. İspanyol basını da bir haber programı için bugün Mersin’de çekimler yaptı, mahalle halkının eylemini izledi.

Öne Çıkanlar