Murat Kurum döneminde hazırlanmıştı: Kıyıları otellere açan yönetmelik iptal edildi

Murat Kurum döneminde hazırlanmıştı: Kıyıları otellere açan yönetmelik iptal edildi
Halkın kullanımına açık olması gereken ve Murat Kurum’un bakanlığı döneminde hazırlanan kıyıların kenar çizgisini, ayrıcalıklı olarak turistik tesisler için değiştirilmesine yol açan yönetmelik, İBB’nin açtığı dava sonucu iptal edildi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), o dönemde AKP'li Murat Kurum'un başında olduğu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 16 Nisan 2022 tarihli Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'nin iptali için dava açtı.

Yönetmelik değişikliğinin birtakım işletmelere ayrıcalık getirebileceği ve kıyı kanununa aykırı yapılaşmaların denetimini zorlaştıracağı savunuldu. İBB’yi haklı bulan Danıştay 4. Dairesi, yönetmeliği hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı’nın “Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 16 Nisan 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. İBB, yönetmelik değişikliğine karşı dava açtı. Danıştay Dördüncü İdaresi oyçokluğuyla yönetmelik değişikliğinin iptaline karar verdi.

'KIYILAR İSTANBULLULARINDIR'

Kararı sosyal medya hesabından duyuran İBB 1. Hukuk Müşaviri Eren Sönmez şu ifadeleri kullandı:

“16 Nisan 2022'de Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik yapılmış kıyı kenar çizgisinin değiştirilmesi halleri genişletilmişti. Bu durumun bir takım işletmelere ayrıcalık getirebileceği ve kıyı kanununa aykırı yapılaşmaların denetimini zorlaştıracağı gerekçeleriyle Danıştay'da İBB olarak iptal davası açmıştık.

Danıştay; ‘Kıyıların korunmasına aykırı uygulamalara yol açabileceği, kıyıların daraltılması sonucunu doğurabileceği, bu durumun ise kıyılardan yararlanmada önceliği kamuya veren Anayasa ve Kanun hükümleriyle bağdaşmayacağı açıktır’ diyerek söz konusu değişikliği iptal etti. Kıyılar İstanbullularındır.”

Türkiye’de 2023 yazında, özellikle Ege kıyılarında özel işletmeler tarafından kapatılan kıyılara karşı tepkiler yükselmişti. Yunanistan’da başlayan ‘Havlu Hareketi’ eylemi Datça ve Çeşme’den sonra Ayvalık’ta da gerçekleşmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar