Selin vurduğu Tekman’da ‘dere kenarındaki ev ve ahırlar boşaltılsın’ çağrısı

Selin vurduğu Tekman’da ‘dere kenarındaki ev ve ahırlar boşaltılsın’ çağrısı
Erzurum Tekman Belediye Eşbaşkanı Abdurrahman Sever, selin vurduğu köylerde dere kenarlarına yakın ev ve ahırların geçici süreliğine boşaltılması çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Yukarıhanbeyi, Dalsöğüt, Şem, Kılıççı ve Mollamehmet kırsal mahallelerinde kuvvetli yağışlardan dolayı sel meydana geldi. Yukarıhanbeyi ve Dalsöğüt köylerinin yakınlarında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) dere üzerine yapılan su setinin patlaması sonucu köylerde büyük hasar meydana geldi.

YÜZLERCE HAYVAN SEL SULARINDA KAYBOLDU

Yağıştan kaynaklı patlayan barajın suları sel olup köylere doğru aktı. Selle birleşen baraj suyu köylerde büyük hasarlara neden oldu. Sel sonucunda, birçok araba, onlarca ev ve ahır zarar gördü. Hayvanlarını selden dolayı kurtarmaya çalışan köylüler, setin patlamasıyla yüzlerce hayvanın sel sularına kapıldığını belirtti.

‘DERE KENARLARINA YAKIN EVLER BOŞALTILSIN’

Selin meydana geldiği köylere giden Tatos Belediye Eşbaşkanı Abdurrahman Sever, Yukarıhanbeyi köyünün yakınlarında patlayan su bendinin köylere zarar verdiğini söyledi. Sever, “Köylerin her noktası sular içinde. Dere yatağında olan ahırlar ciddi zarar gördü. Ekiplerimizce şu an çalışmalar yapıyoruz burada. Halkımıza çağrımız şudur ki; dere yataklarının yanında ve yakınlarında olan bütün evlerin ve ahırların boşaltılması gerekiyor. Yağışlar bitene kadar herkesin tedbirli olması lazım. Daha çok zarara uğramadan bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak istiyoruz” diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar