SİT alanı olan Nemrut Krater Gölü yollarına sıcak asfalt döküldü

SİT alanı olan Nemrut Krater Gölü yollarına sıcak asfalt döküldü
Birinci derecede SİT alanı olarak tescillenen Nemrut Krater Gölü yoluna, Bitlis İl Özel İdaresi tarafından sıcak asfalt döküldü. Sivil toplum örgütleri duyarlılık çağrısı yaparak yapılan doğa katliamının önüne geçilmesini istedi.

Artı Gerçek - Bitlis'in Tatvan ilçesinin sınırları içerisindeki Nemrut Krater Gölü birinci derecede SİT alanı olarak tescillenmesine rağmen yollarına sıcak asfalt döküldü.

Bitlis İl Özel İdaresi tarafından dökülen asfalt ile reklam yaptığı fotoğraflar resmi sitesinde de yer aldı. SİT alanı olan bölge aynı zamanda “Milli Park” olarak ilan edilmişti.

Doğal bitki örtüsü, kuş türleri ve endemik türlerin olduğu florası, buz mağaraları, buhar bacası ve gölleri ile ziyaretçilerde hayranlık uyandıran bölge, dökülen asfaltla tahrip ediliyor.

TEPKİLERE NEDEN OLDU

Yola dökülen sıcak asfaltın fotoğrafı dijital medya hesaplarından Bitlis Valiliği de etiketlenerek dolaşıma sürüldü. Yapılan çevre tahribatı doğa savunucuların tepkisine neden oldu. Doğa savunucuları ve sivil toplum örgütleri duyarlılık çağrısı yaparak yapılan doğa katliamının önüne geçilmesini istedi. (MA)

Öne Çıkanlar