Tarlalarda ‘sarı pas’ hastalığı görülmeye başlandı: Bir an önce tedbir almaları lazım

Tarlalarda ‘sarı pas’ hastalığı görülmeye başlandı: Bir an önce tedbir almaları lazım
Öğretim Görevlisi Volkan Yörük, 'sarı pas' hastalığının Sivas’ta yağışların henüz gelmemesine rağmen tarlalarda görülmesi üzerine uyarılarda bulundu. Yörük, “Hastalık hızlı bir şekilde ilerliyorsa bir an önce tedbir almaları lazım" dedi.

Artı Gerçek - Sivas’ta tarlalara büyük ölçüde zarar verdiği bilinen ve genelde yağış fazlalığı nedeniyle olan ‘sarı pas’ hastalığı görülmeye başlandı. Yağışlar henüz başlamamasına rağmen görülen ‘sarı pas’ hastalığı çiftçilerde tedirginliğe neden oldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden (SCÜ) öğretim görevlisi Volkan Yörük, “Şu anda çiftçilerimizin tam bu noktada tedbir alarak arazilerine gerek dronlarla, gerekse traktörlerle ulaşabildikleri yerlere bu pas hastalığıyla ilgili fungusit ilaçları atmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

‘BU HASTALIK ARTIK TARLALARIMIZDA VAR’

Geçen yıl hastalığa karşı tedbir alamadıklarını söyleyen Yörük, "Geçen yıl aniden bastıran yağmurlar sonrasında bu hastalığa çiftçilerimiz hazırlıksız yakalandı” diyerek şunları söyledi:

“Çok aşırı derecede yağış aldığından dolayı ve herhangi bir tedbir alınmadığı için neredeyse arazilerimizin birçok kısmında pas hastalıkları görülmeye başlandı. Sivas’ta en sık görülen ‘sarı pas’ hastalığıdır. Bu hastalık bitkinin yüzeyinde deformasyona yol açar. Elinizi sürdüğünüzde sarı pas renginde bir madde gelir. Bitkinin fotosentezini engellediği için aşırı derecede verim kaybına yol açmaktadır. Geçen sene hazırlıksız yakalandık ve bu hastalık artık tarlalarımızda var.”

‘FUNGUSİT İLAÇLARI ATMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ’

İlaçlama önerisinde bulunan Yörük, “Şu anda çiftçilerimizin tam bu noktada tedbir alarak arazilerine gerek dronlarla gerekse traktörlerle ulaşabildikleri yerlere bu pas hastalığıyla ilgili fungusit ilaçları atmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

'PAS HASTALIĞINI GÖRDÜKTEN SONRA İLAÇ ATMAMAK GEREKİYOR '

Bitkileri korumak için hastalık görülmeden tedbir almanın önemine değinen Yörük, şunları kaydetti:

"Artık küresel ısınmanın sonucu olarak ilimiz başta olmak üzere ülkemizin pek çok bölgesinde yağış rejimleri değişti. Farklı ve aşırı derece yağışlar almaya başladık. Artık çiftçilerimizin geleneksel metotların yanı sıra bilimsel yöntemlere de eğilmeleri gerekiyor. Bunların en başında pas hastalığına karşı dayanıklı ürünlerin seçilmesi geliyor. Hastalığın, fungusit ilaçlar ile zamanında ilaçlanması gerekiyor. Şu yanlışa düşmemiz gerekir; pas hastalığını gördükten sonra ilaç atmamak gerekiyor.

Bitki korumada esas nokta bitkiyi hastalık ve zararlılardan korumaktır. Yani hastalık ve zararlı olduktan sonra çok fazla bir mücadele yöntemimiz olmayabilir. O sebeple şimdi şu aşamada henüz görülmemişken, 'benim arazimde pas hastalığı yok, ilaç atmaya da gerek yok' diye düşünülmemeli, aksine tedbir olarak mutlaka bir fungusitle ilaçlanması gerekiyor.”

‘ÇİFTÇİLERİMİZ MUTLAKA İLGİLİ BİRİMLERLE İSTİŞARE HALİNDE OLMALI’

Çiftçilerin zaman kaybetmeden tarlalarına ilaçlama yapması gerektiğini belirten Volkan Yörük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle tarım il ve ilçe müdürlüklerinden, üniversitemizdeki bölümümüzden mutlaka gerekli bilgileri almaları ve temas halinde olmaları gerekiyor. Belki kendi tarlasında olmayabilir ama yakın köylerde, yakın çevrelerde olabilir. Bu da kendi tarlasına da bulaşacağı anlamına gelir. Bununla ilgili çiftçilerimizin mutlaka ilgili birimlerle istişare halinde olmalarını istiyoruz.

Şu aşamada günlük ve haftalık takipler yapmaları gerekiyor. Özellikle belli alanları seçmeleri lazım. Bu alanlarda takiplerini yaptıkları zaman pas hastalığını ilerleme sürecini göreceklerdir. Eğer hastalık hızlı bir şekilde ilerliyorsa bir an önce tedbir almaları lazım. İlerlemiyorsa bile mutlaka ilaçlama yapmaları lazım.”(DHA)

Öne Çıkanlar