Yaşam Savunucuları Rize'de yargılanacak: 'Geri durmayacağız'

Yaşam Savunucuları Rize'de yargılanacak: 'Geri durmayacağız'
Fındıklı Dereleri Koruma Platformu'nun kurucuları yarın mahkemeye çıkacak. Platform kurucularından Hüseyin Acar, "Yaşam alanlarını korumak suç oldu ama geri durmayacağız" dedi.

Artı Gerçek- Rize'nin Fındıklı ilçesinde yıllardır mücadelesini sürdüren ve Fındıklı Dereleri Koruma Platformu'nun (FDKP) kurucuları arasında yer alan Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş, daha önce haklarında açılan 'görevi yaptırmamak', 'görevli memura hakaret' gibi suçlamalardan 3.kez yargı önüne çıkarılıyor.

Aynı zamanda Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu üyesi de olan Hüseyin Acar ile FDKP Sözcülerinden Avni Ertaş ile birlikte hakkında dava açılan yaşam savunucusu Behçet Ertaş'ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması 14 Aralık Çarşamba günü 10.00'da Pazar Bölge Adliyesinde görülecek.

DURUŞMA İKİNCİ KEZ ERTELENDİ

Daha önce iki kez hakim karşısına çıkan Avni Ertaş, 6 Temmuz’daki ilk duruşmada, 'olayın cereyan ettiği gün Arılı Deresinde çalışma yapıldığını tespit ettikten sonra, harita mühendisi olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikleri sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ettiğini' vurgulamıştı.

Aynı kişilerin olaydan bir ay sonra tekrar vadiye geldiğini, bu kez şahısların vadiden ayrılmalarına izin vermediklerini anlatan Ertaş, jandarmaya haber verdiklerini ifade ederek, "Söz konusu kişileri karakola kendimiz götürüp teslim edeceğimizi ve şikayetçi olacağımızı söyledik. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Biz mağdur durumdayken jandarma bizden şikayetçi oldu ve hakkımızda böyle bir dava açıldı" dedi.

Hüseyin Acar ise, kendilerinin yaşam alanlarını koruduğuna dikkat çekerek, "Yaşam alanlarını korumak suç oldu ama geri durmayacağız" diye konuştu.

İkinci kez 14 Aralık'a ertelenen duruşmayı DEKAP YK üyeleri, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve CHP'liler, Fındıklılı yaşam savunucuları ile Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri de izleyerek, yaşam savunucularına destek verdiler.

Duruşma sonrası yapılan basın açıklamasında ise, “Bize ceza verebilirler ama unutmasınlar deremizdeki kırmızı benekli alabalığımıza ceza veremezler! Bizlere kelepçe vurabilirler ama derelerimize kelepçe vuramazlar. Dün mücadele ettik, bugün de ediyoruz, yarın daha güçlü mücadele edeceğiz" denmişti.

'KENDİMİZİ DEĞİL YAŞAM ALANLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

rize2.jpg

Yargılanan üç isim, iddianame ile ilgili yaptığı ortak açıklamada, 'Görevi başındaki memurlara cebir göstermek suretiyle TCK 625/1 ile düzenlenen kanuna muhalefet' ve TCK 43/2 hükümleri uygulanması istemiyle atılı suçlardan cezalandırılmalarını isteyen Savcılığın, "Verilecek cezanın kısa süreli hapis cezasını aşması ve ertelenmemesi halinde şüphelilerin 5237 sayılı TCK'nin 53. maddesindeki haklardan yasaklanması" talebinin vurgulandığını kaydettiler.

Sosyal medya hesaplarından yapılan ortak paylaşımda ise, "Fındıklı'da 15 yıl geçti, bir kazma vuramadılar! Yaşam alanlarımızı savunuyor ve yargılanıyoruz. Kendimizi değil, yaşam alanlarımızı korumaya ve savunmaya devam edeceğiz. Fındıklı halkının haklı mücadelesi için yargılanmak onurumuzdur" dendi.

Yargılandıkları dava için yaşam savunucuları ve çevrecileri desteğe çağıran üç yaşam savunucusu, Fındıklı'daki bir yaşam mücadelesindeki fotoğrafı kullandıkları afişte, "Yaşam alanlarımızı savunduğumuz için yargılanıyoruz" ifadelerine yer verdiler.

DEKAP ve FDKP Yürütmeleri de, 14 Aralık Çarşamba günü Rize Pazar Bölge Adliyesinde sabah 10.00'da görülecek olan Fındıklılı Yaşam Savunucularının yargılandığı dava için yaşam savunucularını desteğe çağırdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar