Zorê Vadisi’nde HES için ikinci kez verilen ÇED için keşif kararı

Zorê Vadisi’nde HES için ikinci kez verilen ÇED için keşif kararı
Zorê Vadisi’ne yapılması planlanan HES için ikinci kez verilen “ÇED olumlu” raporunun iptali davasında yeniden keşif kararı verildi.

Artı Gerçek - Zorê Vadisi’nde yapılmak istenen HES’e ikinci kez verilen “ÇED olumlu” raporunun iptali davasında mahkeme keşif kararı aldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Batman’ın Sason ilçesi ile Diyarbakır’ın Kulp ilçesi arasında bulunan Zorê Çayı üzerinde Maya Enerji Üretim Şirketi tarafından 67 bin 450 metrekare alanda yapılacak olan Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) için ikinci kez “ÇED olumlu” kararı vermişti. Karara karşı Amed Barosu adına baronun Kent ve Çevre Komisyonu Genel Sekreteri Ahmet İnan tarafından Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne “yürütmenin durdurulması ve iptali” için başvuru yapıldı.

Yapılan başvurunun ardından Diyarbakır 2’nci İdare Mahkeme, ÇED mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. 30 Nisan’da bölgede aralarında Hidrojeoloji, Çevre, Biyolog, Jeofizik, Harita, Maden ve Ziraat mühendisinden oluşan 7 kişilik ekiple keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak. (MA)

Öne Çıkanlar