CHP: İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi görev suçu işliyor, HSK harekete geçmeli

CHP: İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi görev suçu işliyor, HSK harekete geçmeli
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılanma talebini reddetmesinin ardından CHP MYK olağanüstü toplanmıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılanma talebini reddetmesinin ardından CHP MYK olağanüstü toplandı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "AYM, kararına bir alt mahkemenin uymayı reddetmesi, açıkçası Anayasa’yı çiğnemektir. Biz CHP olarak her zeminde hak, hukuk, adalet arayışımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Hem milletvekilimizi, hem tüm haksızlığa uğrayan insanların hakkını korumaya devam edeceğiz" dedi. Öztrak, HSK'yı göreve çağırdı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılanma talebini reddetmesiyle ilgili TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, "Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak kaosa zemin hazırlar" dedi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından sonra CHP milletvekilleri Genel Kurulu terk etti. CHP Lideri Kılıçdaroğlu başkanlığında CHP MYK olağanüstü toplandı. CHP Grup salonunda yapılan toplantı, bir buçuk saat sürdü.

'HSK HAREKETE GEÇMELİ'

Toplantının ardından açıklama yapan CHP Sözcüsü Öztrak, "İstanbul 14'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin yaptığı aslında görev suçudur, bu çerçevede Hakimler Savcılar Kurulu daha önce birçok olayda yaptığı gibi bu defa da burada reesen harekete geçmelidir. Anayasa’nın 11. Maddesi şöyle söylüyor: ‘Herkes Anayasa’ya uymak zorundadır.’ İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘AYM’nin kararına uymam, yeniden yargılama yapılmasına gerek yoktur’ diyor. AYM, kararına bir alt mahkemenin uymayı reddetmesi, açıkçası Anayasa’yı çiğnemektir. Milletvekilinin hakkını yok saymaktır. İstanbul 14. Agır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı görev suçudur" dedi.

'ADALET ÇÜRÜRSE BEKA SORUNU BAŞLAR'

Bu konunun iki gün içinde 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gideceğini bildiren Öztrak şunları söyledi: "Umarız bu hukuk garabetine son verilir. Biz CHP olarak her zeminde hak, hukuk, adalet arayışımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Adalet çürürse, beka sorunu başlar. Bu ülkede, hukuk devleti zayıf düştükçe milletin cebi de boşaltılmaktadır. Biz CHP olarak hem milletvekilimizi, hem tüm haksızlığa uğrayan insanların hakkını korumaya devam edeceğiz." (ANKA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar