Cadılar Bayramı izdihamı: Güney Kore Başbakanı ve polis yetkilileri kusurlarını kabul etti

Cadılar Bayramı izdihamı: Güney Kore Başbakanı ve polis yetkilileri kusurlarını kabul etti
Güney Kore Başbakanı ve polis yetkilileri başkent Seul'deki Cadılar Bayramı kutlamasında 156 kişinin ölümüne neden olan izdihamda kusurları olduğunu kabul etti. Güney Kore İçişleri ve Güvenlik Bakanı da facia nedeniyle özür diledi.

Artı Gerçek - Güney Kore'nin başkenti Seul'de cumartesi günü Cadılar Bayramı (Halloween) kutlamaları sırasında 156 kişinin izdiham nedeniyle ölenlerin cenazeleri yapılmaya başladı.

Yaşananları " asla olmaması gereken feci bir kaza" diye niteleyen Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ölenlerin ailelerinin acısı paylaştığını söyledi.

Başbakan Han kalabalığı kontrol etmekle görevli kurumların izdiham faciasında kusurları olduğunu kabul ederek bir daha benzer faciaların yaşanmaması için hükümetin tüm bakanlıklarla ve kurumlarla işbirliği yapacağını açıkladı.

Han ayrıca izdiham sırasında alanda olmasalar bile olaydan olumsuz etkilenen kişilere psikolojik destek sağlanacağını da duyurdu.

GÜNEY KORE POLİSİ VE İÇİŞLERİ BAKANI ÖZÜR DİLEDİ

Güney Kore İçişleri ve Güvenlik Bakanı Lee Sang-min de 156 kişinin öldüğü, 152 kişinin yaralandığı izdiham için özür diledi. Bakan Lee yaptığı açıklamada, "Devlet, insanların güvenliğinden sorumlu olmasına rağmen böyle bir kaza meydana geldiği için özür dilerim" dedi.

İzdihamın sebebinin bulunacağını söyleyen Lee bir daha benzer bir olay yaşanmayacağı sözünü verdi.

Güney Kore Emniyet Yetkilisi Yoon Hee Keun da izdihamı engelleyememekten "büyük sorumluluk" duyduğunu ve polisin olaya yanıtının "hayal kırıklığı yarattığını" söyledi.

İlk soruşturmada kalabalığa ilişkin çok sayıda çağrı yapıldığını ancak çağrıya karşılık veren yetkililerin tatmin edici bir yanıt vermediğinin tespit edildiğini kaydeden Yoon, polisin başlattığı bağımsız detaylı soruşturmada, o gece yetkililerin kalabalığı yönetmedeki eksikliklerinin ve kalabalığa anında müdahaleyi ele alış biçiminin inceleneceğini aktardı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, olay nedeniyle ülkede bir hafta yas ilan edildiğini açıklamıştı

NE OLMUŞTU?

Olayda hayatını kaybeden 156 kişinin büyük kısmı 20'li yaşlarda genç Güney Korelilerden oluşuyordu. Yaralanan 151 kişiden 29'unun durumu ciddi. Ölenler arasında 14 farklı ülkeden 26 yabancı uyruklu kişi de vardı. Oldukça sıkışık, dar sokakların olduğu Itaewon mahallesinde yaşanan faciaya etkinliğin spontane olması sebebiyle önleyici tedbirler ve kalabalık kontrolü uygulaması olmaması gibi birden fazla faktörün rol oynadığı belirtiliyor. Olay gecesi alanda 100 bin kişiye karşı sadece 137 polis bulunuyordu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar