2016'dan beri ilk: Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, İran'da

2016'dan beri ilk: Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, İran'da
Yayınlanma:
A+ A-
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan El Suud , İran'a Cumhurbaşkanı Reisi ve İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile görüşmeye gitti. Ziyaret bu yıl ikili ilişkileri yeniden başlatan iki ülke arasında 2016'dan bu yana bir ilk.

Artı Gerçek- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan El Suud, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Tahran'da bir araya geldi. Suudi Arabistan'ın 2016'dan beri diplomatik ilişkileri kesik olan İran'a dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyareti oldu. Bin Ferhan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile de görüşecek.

İran ve Suudi Arabistan, Mart ayında Çin'in aracılık ettiği bir anlaşmayla, Yemen, Suriye ve Lübnan da dahil olmak üzere bölgesel istikrarı tehlikeye atan yıllarca süren düşmanlığın ardından diplomatik çatlağı sona erdirmek ve ilişkileri yeniden kurmak için anlaşmıştı.

İran, 7 Haziran'da Suudi Arabistan'ınn başkenti Riyad'daki büyükelçiliğini resmen yedi yıl sonra yeniden açmıştı. İran, 23 Mayıs'ta daDışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza İnayeti'nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını açıklamıştı. Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr'in de bulunduğu 47 kişi "terör" suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası, İran'daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti. Bu saldırıların ardından Suudi Arabistan yönetimi, İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurmuştu.

İran son zamanlarda birkaç Körfez Arap ülkesiyle gergin bağlarını onarmaya çalışıyor. Suudi Arabistan'ın İran'la yakınlaşması, İran'ı diplomatik olarak tecrit etmeye çalışan İsrail'i de büyük ölçüde yalnız bıraktı. 2020 yılında İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan ilk Körfez Arap ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz yıl İran ile resmi ilişkilerine yeniden başlattı. Bahreyn ve Fas daha sonra İsrail ile bağlar kurmak için BAE'ye katıldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar