40 yıl sonra İsrail cezaevinden çıkan Filistinli, kahraman gibi karşılandı

40 yıl sonra İsrail cezaevinden çıkan Filistinli, kahraman gibi karşılandı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in cezaevinde kesintisiz şekilde en uzun süre tuttuğu Filistinli olan Kerim Yunus tahliye edildi. Memleketinde kahraman gibi karşılanan Yunus, "40 yılım esirlerin hikayeleriyle geçti ve her bir hikaye, bir ulusun hikayesiydi" dedi.

Artı Gerçek - İsrail işgali altındaki Golan Tepelerinde bir İsrail askerin, kaçırıp öldürme suçlamasıyla 1983 yılında hapis cezasına çarptırılan 67 yaşındaki Kerim Yunus tahliye edildi. İsrail'in kuzeyindeki Arap köyü Ara'ya 40 yıl sonra dönen Yunus, kahraman gibi karşılandı.

Ailesi, arkadaşları ve köylüler Yunus'u köyün sokaklarında sırtlarında taşıdı. Boynunda kefiye ile gazetecilere konuşan Yunus da, "40 yılım esirlerin hikayeleriyle geçti ve her bir hikaye, bir ulusun hikayesiydi" dedi. Yunus, "Filistin için fedakârlıkta bulunanlardan biri olmaktan gurur duyuyorum ve Filistin davası için daha fazla fedakârlık yapmaya da hazırız" ifadelerini kullandı. Yunus, gazetecilere evinden yaptığı açıklamada da geride kalan 4 bin 500 Filistinli tutukludan dolayı sevincini buruk yaşadığını söyledi.

filistin3.jpg

Kerim Yunus, İsrail tarafından, o dönem yasaklı olan "Fetih hareketine üye olduğu", "silah bulundurduğu" ve "bir İsrail askerini öldürdüğü" iddiasıyla 6 Ocak 1983'te gözaltına alınmıştı. Yunus hakkında önce idam cezası veren İsrail mahkemesi, bir ay sonra bu kararını müebbet hapse (40 yıl) çevirmişti. Filistin Esirler Cemiyeti'ne göre Yunus, bir İsrail cezaevinde kesintisiz şekilde en uzun kalan Filistinli oldu.

Tarihinin en sağcı hükümeti tarafından yönetilen İsrail'de, Yunus'un cezaevinden çıkmasıyla ilgili tartışmalar da gecikmedi. İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri'nin salı günü Yunus'un İsrail vatandaşlığının alınması çağrısında bulunmuştu. Son olarak, Yunus'un kaçırıp öldürdüğü iddia edilen İsrail askerinin yeğeni de bu çağrıya destek verdiğini açıkladı.

filistin1.jpg

İsrailli Araplar, ülke nüfusunun beşte birini oluşturuyor. Bu kişilerin neredeyse tamamı, İsrail'in 1978 yılında bağımsızlık ilan etmesi sonrası evlerini terk etmeyi reddeden Filistinliler. İsrail vatandaşlığı ile Filistinli miraslarını dengelemeye çalışan İsrailli Araplar, ülkedeki aşırı sağcı kesimler tarafından sık sık siyaset konusu yapılıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar